Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Wiadomości

Grecka uczta i wielkie Regaty
2007-05-31
Stało się już tradycją, że w Augustowie najwięcej kucharzy można spotkać tylko raz w roku – podczas Kulinarnych Regat Mojego Gotowania i Radiowej Trójki. Na plaży miejskiej w dniach 4 i 5 maja tego roku było ich szczególnie wielu, ponieważ równolegle odbywał się Festiwal Kuchni Greckiej, którego animatorem był Teo Vafidis, ambasador greckiej tradycji kulinarnej w Polsce. Kibicowaniu zmaganiom kulinarnych mistrzów sprzyjał długi majowy weekend oraz słoneczna pogoda.
Dwie prestiżowe imprezy połączone były z obchodami 450-lecia miasta Augustowa. Obchody rozpoczęły się w piątek od pokazu pirotechnicznego i prezentacji grafiki laserowej oraz występu muzycznego, podczas którego uczestnicy, sponsorzy i goście Festiwalu zebrali się na skromnym poczęstunku. Wieczorne spotkanie poprzedziła odprawa uczestników konkursu kulinarnego i Regat augustowskich. Ekipy startujące w III Kulinarnych Regatach rywalizowały ze sobą na dwóch płaszczyznach. Musiały jak najszybciej przepłynąć określoną trasę, a następnie jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności kulinarne. Najlepszą załogę startującą w tym konkursie zaprezentowali Piotr Wieczorek, Maciej Waluk i Dariusz Ciciński, pod auspicjami firmy Gastro Magic Service Warszawa. Za swoje dokonania otrzymali oni Puchar „Przeglądu Gastronomicznego”. Tuż za nimi na podium stanęła ekipa reprezentująca Hotel Mercure Mrongovia z Mrągowa, a trzecie miejsce zajęli reprezentanci Karczmy Jana z Olsztyna.
W czasie, kiedy załogi uczestniczące w Regatach zmagały się z żywiołem wody, w wielkim namiocie usytuowanym na plaży toczyły się potyczki młodych kucharzy z polskich restauracji w ramach II Festiwalu Kuchni Greckiej. W tym roku musieli oni wykazać się nie tylko umiejętnościami gotowania i znajomością kuchni tego kraju, ale też ogromną inwencją oraz błyskotliwością, ponieważ do końca nie wiedzieli z jakich produktów będą korzystać. Najlepsza okazała się Barbara Runo z warszawskiej restauracji Santorini, a tym samym zakwalifikowała się do Kulinarnego Pucharu Polski, który odbędzie się w Poznaniu 19 września. W nagrodę pojedzie też do Grecji w ramach europejskiego programu promowania zagranicznych staży – Leonardo Da Vinci. Otrzymała ponadto nagrodę pieniężną w wysokości 1500 złotych, złotą statuetkę KSK oraz voucher z renomowanego biura podróży Itaka, które zabierze ją na Lesbos – do ojczyzny poetki Safony.
Na podium stanęli także Paweł Wencel z Hotelu Villa Verde z Zawiercia zajmując drugie miejsce oraz – jako trzeci Konrad Birek z warszawskiego Hotelu Jan III Sobieski. Jury degustacyjne przyznało także nagrodę za najsmaczniejsze danie. Otrzymał ją Witold Konkolewski z Unity Line ze Szczecina.
II Festiwal Kuchni Greckiej
W sobotni poranek (5 maja) namiot u stóp sceny zamienił się w wystawową halę i arenę popisów kulinarnych pod bacznym okiem jury degustacyjnego w składzie: Walentyna Jałocha, Mariusz Markiewicz, Giancarlo Russo oraz Ewy Gawryluk i jury technicznego: Theofilos Vafidis, Jarosław Walczyk i Dariusz Struciński. Pracami obu komisji kierował pan Jerzy Pasikowski. Imprezę odwiedziło ponad 12 tysięcy zwiedzających degustujących greckie produkty, wytwarzane według najstarszych receptur firm: INO, Kri-Kri, Lessel, Onassis, Kolios, Pitenis, Xenios.
Wszyscy szczególnie chwalili sobie oryginalną grecką Fetę z owczego mleka oraz kozi ser Kefalograviera. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się dolmadakia – ryż zawijany w liście winogron, preparowane wcześniej w zalewie. Można było również skosztować kilku rodzajów oliwek: zielonych, czarnych i nadziewanych suszonymi pomidorami czy cytryną. Wszystkie te produkty, włączając jedną z najlepszych oliw z oliwek, pochodzącą z greckiej wyspy Lesbos (gr. Lesvos), a także wiele innych greckich smakołyków, zwiedzający mogli nabyć na umieszczonym w sąsiednim namiocie stoisku Sanechemu, który zajmuje się importem oryginalnych produktów kuchni europejskich i światowych na polski rynek. Zaspokoiwszy głód można było zrelaksować się przy filiżance aromatycznej kawy z firmy La Marzocco lub herbacie Hyperica Natura. Ostatnio firma Hyperica Natura we współpracy z Theofilosem Vafidisem wprowadziła na polski rynek herbatę z liści oliwki, mającą właściwości lecznicze. Strategicznymi sponsorami II Festiwalu była firma Mercedes i Wojewódzki Komitet Promocji Turystyki na Lesbos.
Największe emocje wzbudził sam konkurs kulinarny z wykorzystaniem greckich produktów. W tym roku po raz pierwszy wprowadzono formułę tzw. black boxu. Uczestnicy otrzymali pudełka z greckimi produktami, z których musieli przyrządzić konkursowe dania pod bacznym okiem członków Kapituły Szefów Kuchni.
Gratulacje i podziękowania należą się członkom obu komisji jurorskich za sprawiedliwe sędziowanie oraz niezmordowaną degustację wszystkich smakołyków, a także niezrównanemu Karolowi Okrasie, który z wrodzonym wdziękiem i dowcipem poprowadził już po raz drugi kulinarne zmagania. Nagrody, wyróżnienia i podziękowania rozdane zostały przez burmistrza Augustowa, Leszka Cieślika, na głównej scenie podczas wieczornej Gali, którą poprowadził znany i lubiany Zygmunt Chajzer a także Karol Okrasa. II Festiwal zapoczątkował partnerską współpracę pomiędzy Augustowem i wyspą Lesbos.
Szczególnymi brawami publiczność powitała też na scenie gwiazdę jednego z telewizyjnych seriali – Ewę Gawryluk i lubianego redaktora sportowego – Włodzimierza Szaranowicza oraz zawsze uśmiechniętą Walentynę Jałochę z programu „Europa da się lubić”.
Marcin Budynek, główny pomysłodawca Regat otrzymał podziękowanie i grecką pamiątkę za wielki wysiłek jaki włożył w organizacje III Regat Kulinarnych i pomoc przy II Festiwalu Kuchni Greckiej, bez którego cala ta wielka impreza by się nie odbyła. Po rozdaniu nagród publiczność bawiła się przy legendarnych przebojach grupy Kombi, a uczestnicy Festiwalu, sponsorzy i honorowi goście zasiedli do greckiej kolacji. Nie zabrakło wspaniałego jedzenia, doskonałej atmosfery i greckiej muzyki.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.015057