Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Trendy i produkty

Wielki jubileusz
2009-02-18

Na dwa dni przed godziną „zero” w Królewskim panowało istne szaleństwo. Wydawało się, że w takim chaosie nic nie może się udać. A to właśnie w tym miejscu miała się odbyć najważniejsze wydarzenie w Polsce 2008 roku.

Na szczęście, to jedynie niewprawione oko laika mogłoby dojść do tak niefortunnych wniosków. Wbrew pozorom w Królewskim wszystko było pod kontrolą. I to zarówno wtedy, kiedy zawitał do nich Jego Świętobliwość Dalajlama XIV ze swoimi współpracownikami jak i kiedy serwowali kolację na 1000 osób w pobliskiej Filharmonii Bałtyckiej, a tuż obok w Królewskim – tę „vipowską”, na 70 osób i dla najważniejszych gości. Jednocześnie przygotowywano poczęstunki na spotkania bilateralne.
Kontrola oraz przydzielenie najbardziej doświadczonych pracowników do tych wszystkich punktów było wielkim wyzwaniem – przyznaje Sylwia Gaabouri, kierownik gastronomii.

Menu kosmopolityczne
Wojciech Harapkiewicz oraz Sylwia Gaabouri długo nie mogli ochłonąć po wrażeniach tych kilku dni na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Wprawdzie, odkąd Wojtek jest szefem kuchni w Hotelu Królewskim, już nieraz miał przyjemność podejmować ważnych gości, to jednak nigdy na taką skalę i w tak wyjątkowych okolicznościach. Jego menu musiało być kosmopolityczne z uwagi na międzynarodowy charakter zaproszonych gości, ale z drugiej strony nie mogło w nim zabraknąć typowo polskich akcentów. Jeszcze kilka dni po wyjeździe gości potrafił z pamięci wymienić wszystko to, co wspólnie ze współpracownikami przygotował na tę wyjątkową kolację.
–  Podawaliśmy róże z łososia marynowanego w białym winie i w czerwonym pieprzu z sałatką z kiełkami zbóż, żurek tradycyjny z borowikiem i przepiórczymi jajami. Na danie główne był do wyboru łosoś po gdańsku i kaczka rozmarynowo–borówkowa z malinami i gruszką. Do tego kopytka tymiankowe, rolada wołowa ze szparagami i kurkami podana z opiekanymi purée ziemniaczanym w śliwkowym sosie i trzecie danie – tarta szpinakowa z orzechami. Na deser – torcik czekoladowy i szarlotka – wylicza Wojtek.
Dalajlama (...)

Pełny tekst można przeczytać w papierowym wydaniu Restauratora 1/2009

*******************

Przez dwa dni pierwszego weekendu grudnia ubiegłego roku w Gdańsku trwały uroczyste obchody 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Na zaproszenie byłego prezydenta Polski na te uroczystości zjechały najważniejsze osobistości z całego świata, w tym m.in. inni laureaci  Pokojowej Nagrody Nobla m.in. duchowy przywódca Tybetu – Dalajlama XIV, irańska bojowniczka o prawa człowieka  – Shirin Ebadi, były prezydent RPA - Frederik Willem de Klerk oraz argentyński architekt i rzeźbiarz – Adolfo Perez Esquivel. Wszystkich gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Lecha Wałęsy nie sposób w tym miejscu wymienić. Było i 10 obecnych premierów (Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii i Bułgarii i Rumunii). Z jednodniową wizytą był też i prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, do tego mnóstwo byłych i obecnych ministrów, w tym szefów MSZ Polski, Niemiec i Turcji, polscy politycy, jak Władysław Bartoszewski, Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska, prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz itd. Imprezę obsługiwało ponad 400 dziennikarzy z całej Europy.

*******************


 

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.014623