Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Przegląd wyposażenia

Sposób na kuchnię
2009-02-18

Wyposażenie kuchni restauracji, baru czy kawiarni to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed przedsiębiorcami. Planując nowy lokal trzeba liczyć się, że pochłonie to co najmniej 20-30% budżetu przeznaczonego na całą inwestycję. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na dużą, elegancką restaurację, czy niewielkie bistro, ceny mogą oscylować w granicach od 30 do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Dobrze zaprojektowana linia technologiczna stanowi serce kuchni, decyduje o jej wydajności, funkcjonalności, możliwościach. Jest to także niemała inwestycja. Zarówno wybór odpowiednich modułów oraz ich kompozycja powinny być poparte fachowym doradztwem.
Do wyposażenia kuchni restauracyjnej w Dworku Lipowy Most sprzęt w całości kupiliśmy od zaprzyjaźnionej firmy. Zdecydowały o tym satysfakcjonujące warunki finansowe, ale też w ramach tej ceny profesjonaliści tej firmy doradzali nam, gdzie co ustawić, żeby było to zgodne z normami HACCP i Sanepidu – wyjaśnia Urszula Zdrojkowska, współwłaścicielka Lipowego Mostu. – Dla początkujących w branży gastronomicznej taka pomoc jest niezwykle ważna. Właściwe ustalenie ścieżki technologicznej, projekt całej kuchni, tak, by spełniał wymagania HACCP, Sanepidu.

Duży powinien więcej
Planując kuchnię na początku powinniśmy precyzyjnie zdefiniować własne potrzeby. W przypadku dużych hotelowych lub restauracyjnych kuchni potrzebne są z pewnością urządzenia będące w stanie sprostać bardzo dużej wydajności. W małej restauracji linię kuchenną wyposażyć można w mniejszą ilość elementów, o niższych parametrach.
W przypadku dużych restauracji zawsze staramy się je wyposażyć w sprzęt najwyższej klasy, takie „mercedesy” w swojej dziedzinie. Korzystamy z oferty rodzimej firmy Krak-Gastro – wyjaśnia Paula Łodzińska, restauratorka z Krakowa. – W restauracjach na jakości sprzętu nie można oszczędzać, to pozwala bowiem na jego eksploatację nawet przez 10 lat. Niezmiernie ważny jest też profesjonalny serwis na miejscu. W przypadku zaś wymiany sprzętu nie mniej ważna jest możliwość oddania starego w rozliczeniu.
Jednak urządzając w ubiegłym roku swój najnowszy lokal, niewielkie bistro na krakowskim Pogórzu, Paula Łodzińska zaopatrzyła go w sprzęt dobrej klasy, ale nie tak drogi jak to było przy dużych restauracjach.
W takich niewielkich lokalach jest zdecydowanie mniejszy obrót, jest mniejsza przepustowość, sprzęt więc nie musi być aż tak wytrzymały. To wszystko kwestia praktyki i doświadczenia – wyjaśnia restauratorka. – W tym przypadku wolałam więcej zainwestować w wystrój wnętrza. Zależało mi na olbrzymim blacie barowym wykonanym z dobrego kamienia.
Sprostać normom
Takiemu podziałowi towarzyszą także zróżnicowania w gabarytach i całych modułach sprzętu. Priorytetem jest funkcjonalność. W lokalach o małej powierzchni, przeznaczenie każdego centymetra powierzchni musi być dokładnie przemyślane, a każde miejsce optymalnie zagospodarowane. Kolejny istotny aspekt to wymogi sanitarne. Lokal musi być wyposażony tak, by można wprowadzić Dobrą Praktykę Higieniczną, Dobrą Praktykę Produkcyjną (GHP, GMP), a w konsekwencji HACCP. Meble i urządzenia muszą być łatwe w utrzymaniu i czystości. Szczególnie rygorystyczne wymogi dotyczą jakości prac budowlanych, wyposażenia w urządzenia i meble technologiczne. W gruncie rzeczy, każdy z profesjonalistów branży radzi sobie z tym problemem inaczej.  Robert Górnicki, menedżer Jazzowni, restauracji na warszawskim Starym Mieście nie korzystał z pomocy projektantów.
Spotkałem się tylko wcześniej z panią z Sanepidu, która powiedziała mi, na co zwrócić uwagę – wyjaśnia. – Najwięcej trudności miałem z właściwym zaplanowaniem kuchni tak, by nie przecinały się ze sobą tzw. drogi czyste i brudnymi. Pogodzić to wszystko było największym wyzwaniem.
Także Paula Łodzińska bardziej zawierza swojej już kilkunastoletniej praktyce w tym biznesie niż wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.
Wydaje mi się, że praktyka restauratora jest w tej kwestii podstawą. Projektant sprawdza się jedynie w tych przypadkach, kiedy każdą swoją decyzję, propozycję konsultuje na bieżąco z pracownikami Sanepidu – wyjaśnia. – Inaczej może to skończyć się koniecznością przebudowy kuchni, co – jak wiadomo – jest też związane z dodatkowymi kosztami.

Kasa na stół
Z rozmów z restauratorami, ale i z przedstawicielami producentów sprzętu wynika, że tylko niewielka część właścicieli lokali decyduje się na kupno sprzętu w ramach leasingu. Większość kupuje jednak za gotówkę, choć zazwyczaj stanowi to 20-30% kosztów całej inwestycji.
Obliczam, że w przypadku restauracji koszt wyposażenia kuchni to jakieś 70–80 tysięcy złotych, za tyle pewnie już można ją urządzić. W przypadku kawiarni to jest różnie, ale uważam, że za 30 tysięcy można już ją świetnie wyposażyć – twierdzi Paula Łodzińska.
Przyjmuje się jednak, że profesjonalna kuchnia to wydatek rzędu minimum 100–200 tysięcy złotych.
W marcu ruszamy z budową nowego hotelu, gdzie oczywiście będzie i duża kuchnia. Z naszych wstępnych obliczeń wynika, że będzie to koszt rzędu 100 tysięcy złotych. I to bez zakupu pieca konwekcyjno–parowego – wyjaśnia Urszula Zdrojkowska. – Już teraz jednak wiem, że sprzętu będziemy szukać bezpośrednio u producentów; to pozwoli nam obniżyć nieco koszty.
Przypadek Roberta Górnickiego i Jazzowni (tam wyposażenie kuchni wyniosło – bagatela – ok. 200 tys. zł) przekonuje, że nie zawsze kupno od producenta musi się wiązać z większymi rabatami. On przed zakupami zasięgnął „języka” u swoich znajomych z branży.
Zacząłem od przeglądu marek urządzeń, które najmniej się psują, które są relatywnie niedrogie. Kiedy już wybrałem właściwą, znowu ruszyłem na rekonesans, tym razem w poszukiwaniu najlepszych przedstawicieli i ofert oczywiście – wyjaśnia. – To wszystko pozwoliło mi uzyskać sprzęt z lepszym rabatem niż gdybym kupował od producenta, który zaproponował mi znacznie mniejszy upust niż ich przedstawiciel.
Jak się okazuje, za część sprzętu czasami płacić... nie trzeba w ogóle. Urszula Zdrojkowska z mężem właśnie tak ma zamiar wyposażyć chłodnię w swoim nowo powstającym hotelu.
Dzięki temu, że zaopatrujemy się u stałych dostawców, oni w zamian za to za darmo dostarczą nam lodówki, chłodziarki, zamrażarki – mówi właścicielka Lipowego Mostu. – Będziemy więc jeszcze mieli typową chłodnię, co znacznie obniży nam koszty w czasie późniejszej eksploatacji

Komentarze
ILE MOŻE KOSZTOWAĆ WYPOSAŻENIE KUCHNI CATERINGOWEJ?Ania 2009-06-25 21:30:50
Planuje otwarcie małej firmy cateringowej. Ile może kosztować urządzenie takiej kuchni? Obiady domowe, pierogi, kluchy itp. plus obsługa niewielkich imprez. Tylko kuchnia w lokalu ok 50m2?Dodaj swój komentarz.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.010816