Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Apetyt na Złą Kobietę
2009-04-23

Restauracja nowych szans. Chociaż „Zła kobieta” kojarzyć się może ze złowieszczą femme fatale o bogatej przeszłości, dla skupionych wokół niej osób stała się szansą na nowe otwarcie. Swoją przystań znaleźli tu ludzie u progu kariery w branży gastronomicznej.

Piotr Żadkowski do idei własnej restauracji dojrzewał długo. Przez lata zaangażowany w budowę czyichś projektów, restauracji w końcu postanowił sam spróbować swoich sił w tej branży. A że nie zależało mu na szybkich i łatwych pieniądzach, swój lokal postanowił budować starannie, powoli, z miłością, na jaką w końcu każda „zła kobieta” zasługuje.
– Przez lata pracowałem nad wystrojem różnych lokali. Inwestorzy często wtedy zwierzali się mi ze swoich bolączek. Opatrzyłem się, nabrałem doświadczenia i w końcu zrozumiałem, że i ja mam w tym biznesie szansę – wyjaśnia pan Piotr.
Krzywy Domek w Sopocie to poza Grand Hotelem i molo prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny obiekt w tym kurorcie. Ulica Bohaterów Monte Cassino to centralny punkt miasta, a w połączeniu z charakterystyczną budowlą stanowią niewątpliwy plus tej lokalizacji. Minusem – ale to się okazało dopiero w czasie adaptacji lokalu – były te wszystkie krzywe ściany, sufity, słupy wyrastające w dziwnych miejscach. Teraz wyglądają fantastycznie, ale przystosowanie ich do lokalu wymagało nie lada ekwilibrystyki ze strony wykonawców. Do tego kolejne przestrzenie lokalu stopniowo dołączały do „Złej Kobiety”. To wszystko spowodowało, że restauracja, choć po raz pierwszy otwarta w lipcu ubiegłego roku, pełną parą zaczęła działać dopiero od Nowego Roku.
Kwestia stylu
„Zła kobieta” wbrew nazwie stara się jak najlepiej traktować swoich gości. To stąd kontrowersyjna i ciągle jeszcze ryzykowna decyzja właściciela o wprowadzeniu zakazu palenia w lokalu (pomimo, że sam pali!).
– Staramy się szczególnie dbać tutaj o kobiety – podkreśla w rozmowie Piotr Żadkowski. – Dlatego u nas palić można tylko na balkonie. Myślę, że żadna z pań nie lubi, kiedy po wizycie w restauracji czuć od niej dym papierosowy. Nie ukrywam, że tracimy przez to część klientów, ale musimy to wytrzymać. Dostało nam się także w internecie od amatorów piwa z nalewaka, ale to znowu była jak najbardziej świadoma decyzja. Nie zależy nam na byciu byle jakim barem. Tworzymy to miejsce z pasją dla ludzi świadomych swoich oczekiwań, choć równocześnie otwartych na nowe – zwłaszcza kulinarne – doznania. I to jest pewna forma ich selekcji.
Te niepopularne, z marketingowego punku widzenia, decyzje – wyznaczają pierwsze miesiące działalności „Złej Kobiety”. Piotr Żadkowski przy pomocy swoich współpracowników postanowił stworzyć lokal marzeń, do jakiego zawsze chciał sam trafić. Nie uznaje w związku z tym kompromisów. Zamierza stworzyć restaurację z prawdziwego zdarzenia, z autorską kuchnią i niezobowiązującą atmosferą. Miejsce gdzie, jak lubi podkreślać, jest subtelniej i smaczniej.
– Myślę, ze ta „stara” gastronomia Sopotu, nastawiona wyłącznie na szybki zarobek powoli odchodzi do przeszłości – mówi właściciel Złej Kobiety. –  Moim zdaniem mamy obecnie do czynienia z dwoma rodzajami budowania marki. Jedne, to te typu „quasi Ibiza”, nastawione na błyskawiczny zysk, gdzie sukces albo przychodzi bardzo szybko, albo wcale. Są i te – do których i nas chciałbym zaliczyć – gdzie marka lokalu jest budowana stopniowo, wolno. I z tą właśnie myślą przystępowałem do tego przedsięwzięcia, z tą myślą wreszcie budowałem zespół. Szukałem ludzi o podobnym sposobie myślenia.
Piotr Żadkowski sobie i „Złej Kobiecie” okres próbny wyznaczył na dwa lata. Ten czas ma wystarczyć na zbudowanie marki i zwrot nakładów. To dlatego na razie, kiedy dzwoni do menedżerów w lokalu, nigdy nie pyta ich o liczbę gości. Bardziej interesuje go kto przyszedł.
– Najbardziej cieszy nas coraz większa liczba stałych gości – podkreśla Aleksandra Gierłachowska, jedna z menedżerek. –  Na początku naszych gości zazwyczaj zachwyca wystrój. Zdarzają się i tacy, którzy robią sobie u nas pamiątkowe zdjęcia. Z chwilą jednak, kiedy spróbują kuchni Krzysia, wracają tu regularnie, dla niego.
Heavy szef
– Czy uwierzyłaby pani, że nasz szef kuchni Krzysztof Święciński gra ciężki metal? A jednak. Na szczęście z równą pasją co do muzyki podchodzi i do jedzenia – uśmiecha się Piotr Żadkowski.
Krzysztof trafił do „Złej Kobiety” z ogłoszenia. Wpadł na rozmowę ze swoją dziewczyną, niemal z marszu, przekonany, że nie potrwa ona dłużej niż pięć minut. Po godzinie okazało się, że to narzeczona musiała przejść prawdziwy test... cierpliwości, kiedy nerwowo przestępowała z nogi na nogę podczas gdy jej chłopak był pochłonięty rozmową ze swoim – jak się szybko okazało – przyszłym szefem.
– Zwyczajnie przypadliśmy sobie do gustu. Wiedziałem, że jest to człowiek, którego szukam – przyznaje dzisiaj pan Piotr (...).

Magdalena Kleban
Fot.: Bartosz Jarosz

Tekst w całości można przeczytać w papierowym wydaniu Restauratora 3-4/2009

 

Zła Kobieta

• właściciel – Piotr Żadkowski
• menedżerowie: Aleksandra Gierłachowska, Maciej Baumgart
• grafik: Michał Żadkowski
• szef kuchni: Krzysztof Święciński
• adres: #ul. Bohaterów Monte Cassino 53
81-767 Sopot
tel. +48 606 853 930, +48 501 288 335, +48 660 518 983
info@zlakobieta.com

 

a la carte

Na początek z przekąsek proponujemy carpaccio wołowe z płatkiem sera Grana Padano, rukolą, a to wszystko skropione oliwą truflową (24 zł). Z zup na uwagę zasługuje solanka z polędwicą wołową, czarnymi oliwkami i pieczarkami (16 zł), tajska zupa z kurczakiem i krewetkami, grzybami shiitake i trawą cytrynową na mleku kokosowym (16 zł).
Dania główne to m.in. Polędwiczki wieprzowe w sosie śmietanowo-kurkowym na szpinaku z ziemniakiem faszerowanym pastą twarogową (36 zł) a także peklowana i zapiekana golonka wieprzowa z grochowym purée (26 zł).

 

Dossier

Na zdjęciu stoją od lewej Michał Żadkowski, Aleksandra Gierłachowska i Maciej Baumgart – „dream team” Złej Kobiety, stworzony przez Piotra Żadkowskiego. On sam woli trzymać się w cieniu, prowadzenie restauracji zostawiając młodszym. Każde z tej trójki jak dotąd ma niewielkie doświadczenie w branży, a „Zła Kobieta” to ich największe wyzwanie. Maciej Baumgart jest przekonany, że swoją przyszłość zwiąże z gastronomią, Aleksandra też już połknęła bakcyla, na wszelki wypadek kończy też jeszcze studia psychologiczne (co jak wiadomo w gastronomii też bardzo się przydaje). Michał Żadkowski zaś to magik komputerów, odpowiedzialny za stronę internetową klubu i wszelkie rozwiązania graficzne, m.in. fantastyczną i ciekawą kartę menu Złej Kobiety.

Komentarze
Zła Kobieta zawsze dobraJulian 2009-04-24 15:08:21
Byłem parę razy i zdecydowanie polecam. W szczególności ciasta i ciekawe herbaty.Dodaj swój komentarz.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.012436