Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Krok po kroku
2008-11-13

Biznes Urszuli i Piotra Zdrojkowskich, właścicieli kompleksu w Lipowym Moście pod Białymstokiem jest dobitnym przykładem tego, że sukces w gastronomii można dziś w Polsce osiągnąć nawet na głębokiej prowincji, a z miejsca, które dla innych bywa nierzadko przekleństwem, można uczynić swój największy atut.

Lipowy Most położony jest w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu. Miejsce to do tej pory znane było z dzikiej zwierzyny, jaką można spotkać w tutejszych lasach, świeżego powietrza i przyjaznych ludzi. Dzięki Urszuli i Piotrowi Zdrojkowskim słynie ono obecnie z jednego z najpiękniejszych w Polsce pól golfowych oraz z niezłej kuchni regionalnej i myśliwskiej. A już wkrótce ma tam też powstać hotel ze SPA, basenem i klubem nocnym. Wszystko dzięki kilkumilionowej dotacji unijnej, którą udało im się „wygrać”. Plany mają więc ogromne, choć priorytet pozostał ten sam – zadowolenie każdego pojedynczego gościa – takiego choćby jak pewien zapalony golfista z Warszawy, który od zawsze marzył, by zagrać w golfa na bosaka. W Lipowym Moście nie tylko, że spełnił swoje marzenie, ale jeszcze wrócił z gry z koszem pełnym grzybów.
Cóż, pole golfowe w środku puszczy ma swoje plusy, choć zdarzają się i niespodzianki – mówi ze śmiechem Piotr Zdrojkowski. – Nie dalej jak kilka dni temu odwiedziły nas dziki.
Jest na pewno znacznie trudniejsze w utrzymaniu od tych tradycyjnych, położonych na dawnych łąkach – dopowiada jego żona.
Ale to właśnie pole golfowe jest tym wabikiem, które przyciąga najwięcej gości do Lipowego Mostu, choć nie mniejszą wagę przywiązuje się tutaj do serwowanej kuchni.
Klient nasz pan
Nasi goście przyjeżdżając tutaj oczekują konkretnej kuchni; stąd w naszym menu kaczka, dziczyzna, owoce leśne, grzyby – wymienia Urszula. – Krewetki, owoce morza kompletnie się nie przyjęły.
Próbowaliśmy też wprowadzać pasty, ale to też nie cieszyło się wielkim uznaniem. Kuchnia staropolska, regionalna – takie jest oczekiwanie naszych gości – podkreśla Piotr. – A ta – jak wiadomo – do najtańszych nie należy.
Już na początku swojej biznesowej działalności małżonkowie Zdrojkowscy niemal intuicyjnie postawili na jakość, dobrą markę i wysokiej jakości produkty.
Przecież, kiedy przed ośmiu laty zaczynaliśmy się w to bawić, nie mieliśmy o biznesie pojęcia – przyznaje Urszula. – Mąż odziedziczył ziemię, a moja koleżanka namówiła mnie do zorganizowania imprezy firmowej dla 100 osób.
Nie było wówczas ani dworku, ani praktycznie żadnego zaplecza. Cała zabawa zorganizowana została w stodole, która zresztą do dzisiaj świetnie spełnia swoją funkcję „miejsca biesiad” na wolnym powietrzu.
W bankach nikt nie traktował nas wówczas poważnie. Zresztą nie ma się czemu dziwić – mieli w końcu do czynienia z 22-, 23-letnim młokosem bez żadnego doświadczenia w branży – wspomina Piotr.
A jednak! Pierwsza, udana impreza – spowodowała zgłoszenie się kolejnej firmy, potem następnych. I tak to się potoczyło. Po dwóch latach powstał Dworek – dzisiaj restauracja i centrum zarządzania firmą – naturalny etap na ścieżce ich rozwoju.
Staramy się starannie dobierać oferty. Czasami lepiej zrezygnować z prowadzenia jakiejś imprezy, gdzie planowany budżet na osobę jest zbyt mały, niż pozwolić, by bylejakość kojarzono z naszym miejscem. Nas nie stać na złe opinie – to credo właściciele Lipowego Mostu wygłaszają po kilkakroć w rozmowie z nami.
Priorytetem w myśleniu o rozwoju biznesu były dla nich dwie rzeczy: pole golfowe i kuchnia.
Studiując ich kartę menu (nie jest rozbudowana, ale bardzo przemyślana) stwierdzamy dominację potraw z dziczyzny, regionalnych przysmaków, choć znaleźć można i ryby, sałatki. Aż trudno uwierzyć, że na początku zaczynali od serwowania kotleta „de volaile”.
Pierwszą zatrudnioną u nas szefową kuchni była pani, która prowadziła dom moich rodziców – przyznaje Piotr. – I nie ukrywam, że okazała się ona dla nas prawdziwym zbawieniem.
My nie mieliśmy w kuchni żadnego doświadczenia – wtóruje mu żona. – Po prostu lubiliśmy imprezy, lubiliśmy bawić się i pomyśleliśmy, że fajnie byłoby z tego żyć – dodaje szczerze.
Szybko jednak oboje przekonali się, że upodobanie do zabawy może im nie wystarczyć. Pomału, zaczęli sami uczyć się prowadzenia tego biznesu. Nie ukrywają też, że jeździli (do dzisiaj zresztą bardzo cenią ten sposób poznawania rynku i konkurencji) do innych pensjonatów, restauracji, by na miejscu przekonać się, jak powinna funkcjonować restauracja.
Dzisiaj regularnie zapraszają do siebie, do Lipowego Mostu, znanych i cenionych szefów kuchni, by na miejscu udzielili kilku wskazówek zatrudnionym tu pracownikom. (...)

Pełny tekst można przeczytać w 11/2008 numerze Restauratora

 

Urszula i Piotr Zdrojkowscy pochodzą z Białegostoku. Piotr od swoich rodziców otrzymał w prezencie kilkadziesiąt hektarów ziemi w Lipowym Moście, 30 km od Białegostoku. Był wówczas początkującym golfiarzem, ale wspólnie z nowo poślubioną żoną postanowił, że to właśnie ten sport stanie się znakiem firmowym ich przedsięwzięcia. Można powiedzieć, że biznesu uczyli się stopniowo, wraz z rozrastaniem się obiektu i powstawaniem kolejnych budynków. Systematycznie też powiększało się pole golfowe – dzisiaj liczy już siedem dołków na powierzchni 10 ha. Na razie ich myśli zaprząta mające się urodzić drugie dziecko (termin jest na luty) i powstający hotel (termin rozpoczęcia budowy – marzec). A w dalszej przyszłości – profesjonalnie zaprojektowane i zbudowane pole golfowe na 40 ha.

Tekst: Magdalena Kleban 
Fot. Bartosz Jarosz

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.014329