Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Po prostu szczęściary!
2008-11-13

W Poznaniu nie przyjęły się śniadania oraz lunche poza domem i taki styl życia chyba nieprędko się przyjmie. Tutaj ludzie wciąż wolą robić sobie kanapki do pracy i popijać je kawą rozpuszczalną. Nie ma tu też żadnego miejsca, które byłoby czynne od siódmej rano. Za to coraz więcej osób szuka nowych smaków oraz lokali „z duszą”. I w tym widzimy naszą szansę – wyznają Monika Jagniewska i Anna Puciatycka, właścicielki Pracowni, jednej z najnowszych restauracji w Poznaniu.

Pracownia; ta restauracja nie mogła inaczej się nazywać. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że lokal sam sobie wybrał nazwę. Sufity, sprawiające wrażenie niewykończonych, niby przypadkiem wsparte o ściany bryły w kształcie czarnej płyty, lampy – jakby prosto przywiezione z pracowni krawieckiej. I jeszcze to menu – wypisane kredą na antracytowych ścianach. A obok menu coraz częściej spisywane na nich myśli i spostrzeżenia gości, co jakiś czas ścierane i zastępowane nowymi...
W tym miejscu ma się wyjątkowe poczucie tymczasowości. Wrażenie to potęguje jeszcze ulica za oknami, znana w Poznaniu z osobliwego skupiska... zakładów pogrzebowych. Właścicielki Pracowni – Monika Jagodzińska i Anna Puciatycka – jakby na przekór tym mało radosnym skojarzeniom – pomalowały elewację piętra restauracji na czarno. I wbrew pozorom to wcale nie jest ponury kolor. A młodzi i energiczni poznaniacy, z myślą o których ten lokal był projektowany, od razu podchwycili pomysł.

Kolejne wyzwanie


Pracownia to drugi lokal Moniki Jagniewskiej i Anny Puciatyckiej. Dopiero zdobywa sobie klientelę. Rozpoczął działalność w połowie września. Jeszcze na kilka dni przed jego otwarciem przy ulicy Woźnej w Poznaniu panował pracowity rozgardiasz, a właścicielki do spółki z kucharzami oraz dziećmi Moniki i ich przyjaciółmi uwijali się, by zdążyć z przygotowaniem lokalu do zaplanowanego otwarcia.
Impreza była udana. Za szczęśliwy omen uznano nazajutrz znaleziony na ścianie ślad po zbyt energicznie otworzonym szampanie. Kiedy bal się skończył, przyszła pora na mozolne budowanie marki lokalu i zdobywanie klientów.
Weekendy są już całkiem udane – tak pierwszy miesiąc działalności ocenia Monika Jagniewska – Funkcjonowanie w dni powszednie wymaga jednak jeszcze poprawy, ale z każdym dniem jest lepiej.
Na szczęście, sztukę budowania wizerunku lokalu właścicielki poznały już wcześniej. Ich pierwszy projekt – „czekolada cafe” – od lat jest ceniony i lubiany przez miejscowych bywalców. Znany jako kawiarnia nowoczesna w wystroju, gdzie menu potraktowane zostało z przymrużeniem oka, co stanowiło nową jakość w statecznym i mieszczańskim Poznaniu. Pracownia jednak to było zupełnie coś innego. Od początku było wiadomo, że to knajpka z charakterem. Prawie nic co jej dotyczyło nie przebiegało zgodnie z jakimkolwiek schematem biznesowym, a mimo to ułożyło się w spójną i logiczną całość.
Czekolada jest naszym ukochanym dzieckiem, ale – bądźmy szczerzy – małym. Zimą jest tu raptem sześć stolików, bo latem otwieramy dodatkowo ogródek – opowiada Monika. – Od pewnego czasu prowadzenie więc wyłącznie kawiarni przestało nam wystarczać.
Miałyśmy kilka propozycji, żeby otworzyć takie filie „czekolady cafe” na przykład w Manufakturze w Łodzi, także w poznańskim Starym Browarze – mówi Anna.
I na tę ostatnią propozycję już byśmy przystały – miał tam powstać cały kompleks „czekoladowy”, łącznie ze SPA i z nami. Okazało się jednak, że przeznaczony na ten cel budynek – ze względów konserwatorskich i wartości historycznej – nie może być przekształcony w obiekt gastronomiczny.
I nie żałujemy. Jeden sezon współpracowałyśmy z księgarnią Bukareszt w Starym Browarze, tam miałyśmy swój ogródek. I stwierdziłyśmy, że centrum handlowe nie jest dla nas – wyznaje Monika. – Zresztą w Poznaniu mnóstwo restauratorów z założenia nie inwestuje w CH. Tam chodzą wszyscy, bo jest im po drodze. A obsługiwanie takich przypadkowych klientów nie jest interesujące. Stworzenie klimatu, trafianie do ludzi z oczekiwaniami, wymaganiami – to dopiero wyzwanie.
Brały więc pod uwagę różne scenariusze rozwoju, włączenie z zaanektowaniem na potrzeby „czekolady cafe” jej piwnic. Ale i ten pomysł upadł. Ciemne, pozbawione okien pomieszczenie nie współgrałoby dobrze z charakterem „czekolady cafe” i zwyczajnie kłóciłoby się z ich poczuciem estetyki.
Z ich dwóch to młodsza Ania (która zresztą przed laty zaproponowała swojej ówczesnej szefowej spółkę i stworzenie kawiarni) jest tą bardziej przebojową i energiczną. Monika to bardziej artystyczna dusza, ona sama określa ją mianem „lekko anarchistycznej”. Obie jednak łączy tożsame wyczucie stylu i postrzeganie tego biznesu.
Ja częściej widzę wszystko w ciemnych barwach, podczas gdy Ania jest zawsze pozytywnie nastawiona do kolejnych projektów – żartuje Monika Jagniewska. (...)

Pełny tekst mozna przeczytać w numerze 11/2008 Restauratora

Tekst: Magdalena Kleban
Fot. Monika Filipiuk

Monika Jagniewska i Anna Puciatycka (na zdjęciu z szefami kuchni) są właścicielkami poznańskiej Pracowni i „czekolady cafe”. Monika (na zdjęciu po prawej) jest mężatką od ponad 20 lat, ma 21-letniego syna i 23- letnią córkę. Z Anną poznała się, kiedy ta pracowała w prowadzonej przez nią przez kilka lat agencji eventowej. Ania także jest mężatką; ma dwóch synów – sześcioletniego (urodził się w roku powstania „czekolada cafe”) i dwuletniego. Ania jest poznanianką z urodzenia. Monika – z wyboru, od momentu, kiedy ponad 20 lat temu przyjechała tu na studia z Kołobrzegu.

Komentarze
mila atmosferaannoushka 2010-05-21 19:06:47
atmosera i wystroj naprawde mi sie podba. oszczednie i z charakterem. Mila obsluga. Najlepsze banoffi na swiecie, dobre zupy i kanapki (o reszcie sie nie moge wypowiadac bo nie jadlam)! Polecam
designsrebrny 2009-03-18 14:31:21
Ohydnie wtórny design,jedzonko słabiutkie.Wielkie rozczarowanie.Może by tak walnąć wielgachny krzyż.
rozczarowanieMAT 2009-03-02 16:16:00
wielkie,wielkie rozczarowanie.Sztuczna pozbawiona indywidualności atmosfera,obrzydliwie wtórny design.Jedzonko równie przeciętne.MATDodaj swój komentarz.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.014213