Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Orient klasy de luxe
2008-09-10

Krzysztof Matej, który w Londynie zarządzał restauracją w hotelu Hilton wrócił do Warszawy z dwóch powodów. Po pierwsze stęsknił się za Polską, a po drugie – chciał wziąć udział w tworzeniu lokalu, który – jego zdaniem – zdobędzie co najmniej jedną gwiazdkę Michellina.

Zdobycie co najmniej jednej gwiazdki Michellina dla lokalu gastronomicznego to zadanie piekielnie ambitne. Ale komu to miałoby się udać, jeśli nie twórcom Lemongrass? Przy tym warszawskim projekcie spotkała się w końcu trójka mężczyzn, których połączyły doświadczenie w biznesie gastronomicznym oraz wyjątkowe umiejętności kulinarne. I wreszcie – zamiłowanie do kuchni Dalekiego Wschodu.

Smakosze Orientu
Życie potrafi czasami płatać figle. Andrzej Kisieliński, Krzysztof Matej i Sanad Changpuen po raz pierwszy spotkali się w restauracji warszawskiego hotelu Sheraton. Ten pierwszy – znany stołeczny biznesmen, niemający z branżą gastronomiczną nic wspólnego, był tam stałym gościem, drugi zajmował się marketingiem i zarządzaniem w hotelu. A trzeci z nich – Sanad Changpuen? Cóż, jego zadaniem było szefowanie restauracji Orientalnej w Sheratonie. Sztuka Sanada szybko znalazła uznanie wśród warszawskich bywalców i nie tylko. Obaj wymienieni menedżerowie byli zaś jednymi z najgorętszych jej orędowników.
Nie od dzisiaj wiadomo, że dobre jedzenie nawet największym milczkom potrafi rozwiązać języki, wyzwolić fantazję. A jeśli jeszcze dodamy do tego zalety mistrza Sanada, który uwielbia wychodzić do gości, rozmawiać z nimi, żartować, opowiadać o swoich daniach, pracy, to nic dziwnego, że menedżerowie Lemongrass szybko wpadli na pomysł stworzenia wspólnej restauracji, bo – jakby mogli powtórzyć za lwowskimi komikami sprzed wojny – takich dwóch jak nas trzech, to nie ma ani jednego.
Jednak kilka lat temu na wspólnej sympatii i niezobowiązujących rozmowach się skończyło. Krzysztof Matej wkrótce wyjechał do Londynu, gdzie pracował jako manager w londyńskim Hiltonie, a i niedługo potem Sanad Changpuen, po latach spędzonych z dala od swojej rodziny, postanowił wrócić do Tajlandii.
– Kiedy wyjeżdżałem z kraju, moja córka była dzieckiem, obecnie ma 18 lat. Straciłem wystarczająco dużo czasu z jej dzieciństwa i nie chciałem już tracić więcej – wspomina szef kuchni. – Ale wtedy odezwał się Krzysztof...
– Zaprzyjaźniliśmy się i w ramach pożegnania zaprosiłem Sanada do siebie na taki pożegnalny weekend do Londynu. I tak, od słowa do słowa, przy szklaneczce whisky, doszliśmy znowu do rozmowy o wspólnej restauracji, tym bardziej, że nasz obecny szef nie zrezygnował z planu jej stworzenia i nas do tej współpracy zapraszał – opowiada Krzysztof. – Zrezygnowałem więc z pracy w Londynie, a Sanad na miesiąc pojechał do Tajlandii. Po jego powrocie sprowadziliśmy jego żonę i córkę.
– Teraz w Warszawie pracuje także mój brat, który przejął po mnie szefowanie w Orientalnej w Sheratonie – dodaje z zadowoleniem szef kuchni. – A my próbujemy swoich sił tutaj. To olbrzymie wyzwanie, ale i przyjemność tworzyć coś od podstaw.

Jak to się robi w Tajlandii
Lemongrass to jedna z piękniejszych restauracji Warszawy. Zaprojektowana została przez Katarzynę Żelezik, w stylu minimalistycznym. Nie przypomina znanych nam z feerii kolorów restauracji orientalnych. Tu przeważają proste formy: czarny kamień, drzewo hebanowe oraz będące już znakiem firmowym lokalu kolory indygo i trawy cytrynowej. Ale to Sanad Changpuen i jego kuchnia jest tutaj prawdziwą atrakcją.
Bo choć główny inwestor lokalu, Andrzej Kisieliński, przed Lemongrass nie miał innej restauracji, to jako doświadczony biznesmen wiedział, że żeby osiągnąć sukces, muszą zostać spełnione trzy warunki: świetna lokalizacja, inwestycja w ludzi i oryginalna kuchnia.
Lokalizacji trudno cokolwiek zarzucić. Restauracja usytuowana jest w Alejach Ujazdowskich vis ļ vis Ambasady Stanów Zjednoczonych, dosłownie kilka kroków od Placu Trzech Krzyży z jednej strony, a Sejmu i Senatu z drugiej. Jest, a przynajmniej powinna być punktem idealnym. To Sanad jest jednak jednym z najważniejszych elementów prowadzonych przez menedżerów restauracji polityki wizerunkowej.
– To jeden z większych, jeśli nie największy atut tego miejsca – bez fałszywej skromności przyznaje Artur Zawada, menedżer do spraw sprzedaży. – My możemy bowiem zainwestować niezliczoną ilość pieniędzy w reklamę, ale to i tak będzie niewspółmierne do korzyści, jakie lokalowi przyniesie dobra opinia o kuchni i tzw. reklama szeptana. Nie odkrywam tutaj Ameryki, ale też nie zamierzam ukrywać, że nasze budowanie marki opiera się na osobie szefa kuchni i jego tajskich współpracownikach. (...)
Pełny tekst dosstępny jest w papierowym wydaniu Restauratora 9/2008

 

 

Tekst: Magdalena Kleban
Fot. Bartosz Jarosz

Krzysztof Matej, główny menedżer warszawskiej restauracji LemonGrass, pracuje w gastronomii od początku swojej zawodowej kariery. Pierwsze szlify na tym polu zdobywał w ekskluzywnych lokalach Londynu pod koniec lat 90. Potem wrócił do Polski, gdzie przejął obowiązki menedżera w warszawskim hotelu Sheraton. To tam właśnie poznał Andrzeja Kisielińskiego, głównego inwestora LemonGrass i Sanada Changpuena, ówczesnego szefa kuchni w restauracji Orientalna w Sheratonie. Przed Lemongrass wrócił „na chwilę” do Londynu, gdzie w hotelu Hilton zarządzał dwoma barami, restauracją, room servicem, mini barem i executive lounge.
Andrzej Kisieliński działalność gospodarczą rozpoczął pod koniec lat 80., jednak z gastronomią spotkał się dopiero przy okazji projektu Lemongrass. Sukcesu na tym polu upatruje w odpowiednim doborze ludzi, świetnej lokalizacji i wyśmienitej kuchni. Wcześniej w miejscu Lemongrass przez kilkadziesiąt lat istniała restauracja Ambasador. Stary komunistyczny moloch trzeba było jednak gruntownie odnowić, żeby pasował do wizji nowego właściciela.

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.015001