Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

In vino veritas
2008-07-07

Warszawski Wine Bar został stworzony z myślą o komponowaniu wina z jedzeniem. Gwarancję udanych połączeń zapewnia szef kuchni – Joseph Seeletso, Botswańczyk z urodzenia, absolwent prestiżowej angielskiej uczelni gastronomicznej Westminster Collage w Londynie oraz Jerzy Kruk, dwukrotny V-ce Mistrz Polski Sommelierów.

Kameralny, z zaledwie pięcioma stolikami, Wine Bar Puławska 336 skromnie przycupnął przy specjalistycznym sklepie winiarskim Centrum Wina. Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że to nie ilość, a jakość się liczy. I lokal, który pierwotnie wymyślono jako bar z przystawkami do degustacji wina, dzisiaj jest jednym z tych miejsc, których nie może ominąć na swoim szlaku żaden ze stołecznych poszukiwaczy kulinarnych doznań.
Opinie o Wine Barze są dobre albo bardzo dobre. Goście wręcz rozpływają się w zachwycie nad tutejszym jedzeniem: Wychodząc z Wine Baru czułem się tak jak w wieku lat 24, gdy dopiero co zobaczyłem pierwszy film Felliniego – spełniony, ale zmartwiony, że tak późno mnie to spotkało (...). I kolejna recenzja: (....) być może podświadomie szukałem czegoś, do czego mogę się przyczepić. Nie znalazłem: trwam w zachwycie. Wyśmienita kuchnia, świetnie dobrane do potraw wina, możliwość kupowania ich na kieliszki powodują, że Wine Bar to prawdziwy przebój na warszawskim rynku gastronomicznym. Trudno się dziwić, że Piotr Kamecki, prezes Centrum Wina i pomysłodawca lokalu myśli już o otwarciu kolejnego podobnego lokalu, na Wybrzeżu.

Na początku była niepewność


Pierwsze plany wskazywały, że będzie to jedynie tapas bar z przystawkami do wina – przyznaje Piotr Kamecki. – Nie było skrystalizowanej koncepcji kuchni jako oferty. Myśleliśmy tylko o różnych rodzajach przystawek do wina, tapasów, jak szynka parmeńska, sery. Ale jednak – wynika to z naszych badań, rozmów z klientami – nasi rodacy po prostu chcą w takich miejscach jadać. Gdybyśmy skupili się tu tylko na winie, to wydaje się, że mielibyśmy spore trudności. Myślę, że w Polsce klasyczny wine bar, gdzie podaje się tylko oliwki, szynki dobrej jakości, ser – wiąże się z ogromnym ryzykiem. Musi być jedzenie, musi być kuchnia.
A jak kuchnia to i szef kuchni. Joseph Seeletso, Botswańczyk z urodzenia, absolwent prestiżowej angielskiej uczelni Westminster College, kiedy spotkał Piotra Kameckiego na jednej z imprez właściwie nie szukał pracy. Ale to, co zostało zapoczątkowane jako przyjacielska pogawędka dwóch miłośników wina i dobrego jedzenia przerodziło się w przyjazną współpracę na co dzień.
Wydałem na Wine Bar kilkaset tysięcy złotych nie będąc jeszcze do końca pewnym, co tam będę pod względem kulinarnym robił – przyznaje dzisiaj prezes Centrum Wina. – Joseph był zaś wówczas na jakimś życiowym zakręcie. Spotkaliśmy się we właściwym miejscu i czasie.
Joseph był pierwszym i jedynym kandydatem do prowadzenia kuchni. W swojej rodzinnej Botswanie był jednym z bardziej znanych szefów kuchni. Ma klasyczne wykształcenie, skończył w Wielkiej Brytanii prestiżową uczelnię, tą samą, której absolwentami są m.in. takie kulinarne sławy jak Jamie Olivier czy Gordon Ramsey.
Piotr Kamecki przyznaje, że przed podjęciem ostatecznej decyzji radził się Pawła Oszczyka, szefa kuchni w warszawskiej Le Reginie. Joseph spędził dwa tygodnie u niego w kuchni.
W kuchni, przy pracy, nie jesteś w stanie nikogo oszukać. Od razu widać czy jesteś „pro” – śmieje się Joseph. Nie miał się czego obawiać, bo w swoim życiu pracował już w wielu prestiżowych restauracjach, zarówno w swojej ojczyźnie, potem w Wielkiej Brytanii, a także i w Krakowie. Tak naprawdę Wine Bar jest najmniejszym lokalem, w jakim przyszło mu pracować. Tutaj jednak czekały go nowe wyzwania. Po pierwsze ze względu na specyfikę miejsca, gdzie jedzenie ma idealnie koegzystować z proponowanymi winami, a więc i współpraca szefa kuchni z sommelierem jest znacznie ściślejsza. Po drugie – powodzenie tego przedsięwzięcia zależało w głównej mierze od tego, czy jego kuchnia się spodoba, czy nie.
Jego pierwszymi gośćmi byli Piotr Kamecki z kolegą z zarządu firmy. Przygotował dla nich siedem dań.
Cóż... to było genialne – przyznaje Piotr Kamecki. – Myślę, że tej klasy umiejętności – i nie mówię tego dlatego, że On pracuje u nas – ma zaledwie kilku kucharzy w Polsce. To wyczucie smaku, fantazja. Widzę, jak on rozumie wino, to, o co mi chodzi.

(...)

Pełny tekst artykułu można przeczytać w papierowym wydaniu Restauratora 7-8/2008

Piotr Kamecki to prawdziwy sommelier z zamiłowania. Wina to jego praca oraz pasja i mógłby o nich mówić godzinami. W Centrum Wina pracuje od 1999 roku, wcześniej przez pięć lat kierował restauracją Malinowa w Hotelu Le Royal Meridin Bristol w Warszawie. Tam też naprawdę poznał, czym w praktyce jest praca sommeliera. Nie boi się ryzyka i wyzwań. Wizjoner. Dał się z tej strony poznać w Malinowej, teraz nie jest inaczej. To on wymyślił Wine Bar przy siedzibie Centrum Wina i on postanowił o zatrudnieniu Josepha Seeletso (na zdjęciu obok pracodawcy) na stanowisku szefa kuchni, co – jak się szybko okazało – było strzałem w „dziesiątkę”. Od lat próbuje też przekonać Polaków do picia wina. Jak zwykł powtarzać, wino to radość życia, piękne kobiety i uśmiech, a nie piwnica i pajęczyna.

 


TEKST: Magdalena Kleban
fot. Monika Filipiuk, Bartosz Jarosz


 

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.011750