Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Wyśmienity imperium początek
2008-06-10

Wrocławska restauracja  Splendido obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia. Dla właścicieli – Beaty i Wojciecha Jankiewiczów - będzie to wyjątkowo miły jubileusz; ich lokal nieustannie uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce.

Beata Jankiewicz nie od razu miała pomysł na swoje życie, szczęścia próbowała w różnych branżach, także jako nauczycielka angielskiego. Ale kiedy wspólnie z mężem Wojciechem postanowiła zaryzykować i wydając wszystkie oszczędności otworzyć restaurację Splendido, od razu wiedziała, że to jest to, do czego zawsze dążyła – połączenie pasji i pracy.
Jak tak patrzę w przeszłość, to nie pamiętam w ogóle lęku na początku naszej działalności. Byłam pewna, wiedziałam, że chcę to robić. Nie było nawet sekundy zwątpienia, kiedy bym pomyślała, że może sobie nie damy rady, że może się nie udać. Nad Splendido mamy zresztą taki napis w języku hiszpańskim: „Każdego dnia otwierając drzwi naszego domu, otwieramy także serca”. I to od zawsze była nasza myśl przewodnia, którą przekazywałam naszym kelnerom, kucharzom.
Choć dzisiaj Jankiewiczowie mają już w samym tylko Wrocławiu kilkanaście lokali, to właśnie Splendido – ich pierwszy a zarazem najbardziej elegancki lokal dla zamożnych gości, biznesmenów –  jest tym umiłowanym dzieckiem, z którym spędzają najwięcej czasu. Wydaje się, że biznes restauratorski był temu małżeństwu zwyczajnie pisany. On pochodzi z rodziny o tradycjach restauratorskich – dziadek przed wojną prowadził restaurację i hotel, a mama przez wiele lat stołówkę przy Wytwórni Filmów Fabularmych we Wrocławiu. Ona sama zaś zamiłowanie do kuchni i gotowania wyniosła z rodzinnego domu.
W moim domu kuchnia była miejscem, gdzie wszyscy się zbierali. Od dziecka pamiętam palące się w kuchni światło – pichcącą coś mamę i towarzyszącego jej tatę – wspomina. – Podobnie traktuję Splendido. To też mój dom, tyle tylko, że co wieczór do wspólnego biesiadowania zapraszam 80 - 100 osób.

Tajemna wiedza


W branży gastronomicznej, gdzie kolejne lokale powstają bardzo szybko, ale jeszcze szybciej padają, utrzymanie się przez dekadę na rynku jest nie lada wyczynem. W czym zatem tkwi tajemnica sukcesu?
Zdaje się, że właściciele Splendido tworząc swój pierwszy lokal intuicyjnie wyczuli potrzeby rynku. Ich lokal niewiele zmienił się na przestrzeni lat, jeśli chodzi o wystrój wnętrza – czasami zmieniany jest tylko obraz, kiedy gospodarzom wpadnie w oko jakieś nowe dzieło, lampa – mówiąc krótko – detale, które każdy zwykł z czasem wymieniać w domu. W zależności od pory roku zawsze są tu wazony pełne świeżych kwiatów. Jeszcze niedawno był to bez, ostatnio zaś peonie. Cały czas coś się dzieje, ale atmosfera pozostaje ta sama.


Goście to doceniają, przychodzą regularnie, przyprowadzają przyjaciół. Z Beatą Jankiewicz rozmawiamy we wtorek. Niby zwykły dzień tygodnia, a u niej w lokalu rezerwacje są na cały wieczór. I tak jest niemal każdego dnia.
Stała jest także obsługa tej restauracji. Wydaje się to niemal niemożliwe, ale w ciągu 10 lat nie zmieniła się prawie ekipa kelnerów. Większość z nich (są to sami mężczyźni) pracuje tutaj od początku.
Mamy przecież wiele innych lokali i wiemy, jak jest ciężko znaleźć odpowiednią obsadę. Oprócz tego, że ma być przebojowa, bo w dzisiejszych czasach musi być przebojowa, to jeszcze oddana, rozumiejąca  potrzeby restauracji, lojalna. Nie wyobrażam sobie, żeby mój kelner, który pracuje dla mnie od 10 lat poszedł do konkurencji, chociaż nie ukrywam, że tych prób podkupienia była tutaj masa – wyjaśnia Beata Jankiewicz. – Ja z kolei daję im szansę godziwych warunków pracy, dobrą pracę, którą cenią, szkolenia, łącznie z zagranicznymi. To działa w obie strony.


Za to często w Splendido zmieniają się propozycje karty menu, systematycznie są uzupełniane tzw. wkładki sezonowe. W ciągu tych lat kuchnia lokalu ewoluowała. Na początku obowiązywały tu dania kuchni hiszpańskiej, włoskiej, francuskiej. Dzisiaj to dalej kuchnia śródziemnomorska, ale już w połączeniu z ulubioną przez właścicieli kuchnią Dalekiego Wschodu – chińską, japońską, tajską, czyli tzw. fusion. Szefem kuchni przez wiele lat był tutaj Darek Waloszczyk. Od kiedy jednak odpowiada za gastronomię we wszystkich lokalach Jankiewiczów, jego miejsce zajął wychowanek Splendido – Michał Plewka.


Przyszedł do nas bez żadnego doświadczenia, ale po kilku latach pracy w Splendido zdobył razem z reprezentacją Polski juniorów srebrny medal na kulinarnych mistrzostwach świata. Naprawdę bardzo zdolny człowiek, żądny wiedzy. Jest u nas szefem kuchni już od roku i jestem nim zachwycona – nie może się go nachwalić właścicielka. (...)

 

 

Pełny tekst dostepny jest w papierowym wydaniu Restauratora 6/2008

Tekst: Magdalena  Kleban
Fot. Marcin Onufryjuk

Beata (na zdjęciu) i Wojciech Jankiewiczowie swoją pierwszą restaurację Splendido utworzyli równo przed 10 laty. Jak dzisiaj wspomina właścicielka, sami ją zaprojektowali, brali udział w jej tworzeniu. Pan Wojciech pochodzi z rodziny o tradycjach restauratorskich, pani Beata po prostu od zawsze kocha atmosferę kuchni i towarzystwo ludzi. To doświadczenie zorganizowania, doświadczenia rodzinnego i pasji dało niesamowite rezultaty, a Splendido nie dosyć, że od dekady jest uznawana za jedną z najlepszych restauracji,  to jeszcze dała początek prawdziwemu imperium gastronomicznemu Jankiewiczów. Dzisiaj liczba posiadanych przez nich lokali sięga kilkunastu i obejmuje wszystkie sektory rynku gastronomicznego Wrocławia. Najprężniej rozwija się sieć barów z kebabami i to właśnie z nimi właściciele planują w najbliższej przyszłości podbić inne regiony Polski.

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.021538