Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Kraina szczęśliwości
2008-04-08

Źródła inspiracji mogą być różne tak jak powody, dla których ludzie otwierają restaurację. A co się zdarzy, jeśli w jednym miejscu połączy się ciekawy pomysł, dobre jedzenie i pasję?

Wszystko zaczęło się od hurtowni i dystrybucji oryginalnych produktów kuchni dalekowschodnich. To właśnie przy półce z makaronami sojowymi, ryżem, algami do sushi i marynowanym imbirem spotkali się Paweł Michalik i Wiesław Zalejski. Pierwszy był właścicielem hurtowni, a drugi prowadził bar z kuchnią wietnamsko-chińską i zaopatrywał się u Pawła Michalika w produkty orientalne, wymieniał woki na nowe. Rozmawiali o podróżach, o jedzeniu, o bogactwie wschodnich kuchni, o swoich ulubionych smakach i w końcu – o interesach.
Paweł Michalik nosił się już jakiś czas z pomysłem otworzenia baru z kuchnią orientalną, a Wiesław Zalejski chciał również poszerzyć swoją ofertę firmową o kolejne miejsce z dalekowschodnim jedzeniem. Między półkami z wasabi i sosem sojowym doszli do wniosku, że nie ma sensu otwierać kolejnych dwóch małych barów, a zdecydowanie lepiej będzie otworzyć jedną dużą restaurację, w której można połączyć kilka orientalnych kuchni i tradycji.
Ogniwem spajającym plany i marzenia okazał się Paweł Albrzykowski, specjalista, wybitny znawca tych kuchni i doskonały nauczyciel oraz mistrz. Tak właśnie narodziła się krakowska Horai, czyli według terminologii zaczerpniętej z mitologii Dalekiego Wschodu – Kraina Szczęśliwości.
Miejsca na restaurację swoich marzeń nie szukali długo. W Krakowie ciekawe, nowatorskie inwestycje i pomysły przyciąga od kilku lat – niczym magnes – Stary Kazimierz, ze swoimi malowniczymi uliczkami i placami.


– Gdy szukaliśmy miejsca, od samego początku namawiałem Wiesława, żeby otworzyć lokal właśnie na Kazimierzu, choć przez wiele lat była to dzielnica zaniedbana; kamienice popadały w ruinę i nikt nic nie remontował – opowiada Paweł Michalik. – Jednak ta dzielnica przez kilka ostatnich lat zaczęła się intensywnie rozwijać turystycznie, kulinarnie oraz artystycznie. Zrobiło się niezwykle ciekawie. Okazało się też, że Kazimierz zaczyna żyć własnym, intensywnym życiem. Wszystko zaczęło się odradzać. Zaczęły powstawać nowe bary, kafejki, restauracje i miejsca, w których można miło spędzić czas... My także znaleźliśmy tu dla siebie dobre miejsce. Przy Palcu Wolnica. Kiedy zabieraliśmy się do adaptacji kamienicy i remontu, to w zasadzie na Placu były tylko dwie restauracje. Teraz robi się coraz ciaśniej. Otwiera się coraz więcej miejsc, mimo że Plac jest trochę na uboczu głównych arterii Kazimierza i z dala od Rynku.

Ważny jest pomysł


Właściciele krakowskiej Horai nie muszą się martwić o to, że nie są w centrum. Magnesem, który przyciąga gości jest niewątpliwie ciekawie rozwiązane wnętrze i aromatyczna dalekowschodnia kuchnia w niezłym wydaniu. W Horai są trzy sale. Każda z sal w restauracji opowiada o innym kraju i innej kuchni.
– Od początku wiedzieliśmy, że chcemy tak zaaranżować restaurację, żeby jak najlepiej oddać klimat trzech różnych światów. Zależało nam, żeby w jednej przestrzeni restauracyjnej były trzy różne sale, a mianowicie sala japońska, tajska i chińska – podkreśla Agnieszka Zalejska, która w imieniu męża zajmuje się restauracją Horai. – Choć są to różne kuchnie Dalekiego Wschodu, lecz jednak jest coś, co je łączy, a mianowicie przyprawy. Kuchnia japońska jest kuchnią słodką. Kuchnia tajska jest pikantna, a nawet bardzo ostra. Z kuchni chińskiej wybraliśmy jedną, bardzo specyficzną technikę przygotowywania mięsa – grill kantoński.
– Często jeździliśmy do Holandii; tam są największe hurtownie w Europie, które zajmują się importem orientalnych produktów. Właśnie stamtąd sprowadzaliśmy towary i tam chodziliśmy też jeść do restauracji japońskich, tajskich i chińskich. Szczególnie lubiliśmy jadać w miejscach, gdzie serwowano dania z grilla kantońskiego. Bardzo nam posmakowały i dlatego zapragnęliśmy przenieść ten smak do naszej restauracji. Stwierdziliśmy z Wiesławem, że w Polsce, a szczególnie w regionie południowym, w Krakowie, nie ma takiej kuchni jak z grilla kantońskiego. Nie ma też tradycyjnej kuchni tajskiej. Zaczęły się dopiero tworzyć bary sushi. A nam marzyło się coś innego – tłumaczy Paweł Michalik.

Japonia na ciepło
Właściciele Horai sprawiają nam niespodziankę już w pierwszej sali, zwanej japońską. Jest tu oczywiście lada, za którą kucharz w kimonie na naszych oczach przygotowuje niezliczone ilości rodzajów sushi, między innymi maki, nigiri, sashimi, temaki, uramaki, futomaki. W przeszklonej gablocie apetycznie prezentują się: różowy łosoś, biała ryba maślana i karmazynowy tuńczyk. Niespodzianką jest kuchnia japońska na ciepło. Nie ma w Polsce wielu miejsc, w których można jej spróbować i wybierać z tak wielu propozycji. (...)

 

Pełny tekst artykułu dostępny jest w numerze 3-4/2008 Restauratora

Tekst: Joanna Jakubiuk
Fot. Monika Filipiuk

Agnieszka Zalejska (na zdjęciu z prawej) i Wiesław Zalejski, szczęśliwi rodzice dwójki dzieci, od lat 90. minionego wieku związani są z branżą gastronomiczną. Dziadek Agnieszki był szefem kuchni. Do dziś jego czapka kucharska jest przechowywana jako rodzinna pamiątka. W 2002 roku zaryzykowali i odważyli się otworzyć własną restaurację orientalną. Nie przypuszczali wtedy, że fascynacja kuchnią azjatycką zaowocuje kolejnym lokalem. W 2006 roku razem z przyjacielem Pawłem Michalikiem otworzyli Horai na krakowskim Kazimierzu. Paweł Michalik (na zdjęciu z lewej), zafascynowany kulturą i smakami Orientu, współwłaściciel grupy Tonkai-Dorado (rozprowadzającej artykuły orientalne) oraz krakowskiej restauracji Horai to spełniony czterdziestolatek, szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Mówi, że nie ma większej radości od łączenia pracy z pasją.

 

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.014184