Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Knajpka miła, po sąsiedzku
2008-02-22

Uwaga na krakowskie Podgórze. To – jak mówią sami krakowiacy – nowy Kazimierz, tyle że przywracany do dawnej świetności z głową i dbałością o klimat, bez zbędnej cepeliady i angielskich chuliganów pijących po bramach.

Nazwisko Łodzińskich to już prawdziwa marka w restauratorskim światku Krakowa. Najmłodsza latorośl – Paula, po sukcesie Cherubino i Pod Aniołami postanowiła stworzyć w grodzie Kraka lokal niepowtarzalny. Na luzie, bez napuszenia, ze świetną, mało gdzie spotykaną kuchnią. Założenie jest takie, żeby goście wpadali tutaj zarówno rano na kawę, śniadanie i poranną gazetę, lunch jak i na lampkę wina późną nocą, po całonocnej zabawie.
Niewielkie bistro na rogu ulic Nadwiślańskiej i Piwnej oficjalnie nazywa się Cava, jednak wśród coraz większej rzeszy bywalców funkcjonuje już pod nazwą Ślimakarnia, a to z racji podawanych tutaj ślimaków, przyrządzanych na różne sposoby i będących specjalnością lokalu.

Konkurencja Kazimierza


To, co kiedyś przeżył Kazimierz, odżywa teraz po drugiej stronie Wisły. Przy wąskich uliczkach, austriackich kamienicach, nadwiślańskich bulwarach znajdziemy miejsce wyjątkowe, Podgórze – zabytkową dzielnicę Krakowa, której turyści nie zdążyli jeszcze zadeptać.
Nawet krakowiacy nie zawsze są jeszcze świadomi tego miejsca. Sama Paula Łodzińska myśląc o nowym lokalu szukała na początku czegoś na Kazimierzu.
Miałam nawet już tam lokal, były gotowe projekty – przyznaje. – Ale ciągle nie byłam przekonana do tego. Miałam wątpliwości. To wiązało się też z tą niesamowitą ekspansją Kazimierza. Rozwój turystyczny tej dzielnicy jest tak szybki, że powoli zatraca ona swój charakter. Niektórych rzeczy, jako krakowianka, po prostu nie jestem w stanie tolerować – jak choćby tych niesamowicie hałaśliwych turystów angielskich. Oni nie dosyć, że zachowują się karygodnie, to mają jeszcze złe przełożenie na nasz biznes. Bo to jest rodzaj turysty, który przyjeżdża tutaj na 24 godziny, żywi się kebabami na głównych ulicach i pije duże ilości piwa. A moim zdaniem powinniśmy zrobić wszystko, by Kraków stał się atrakcyjny dla turystów na poziomie, którzy rzeczywiście chcą coś zobaczyć, przeżyć. Myślę więc, że Podgórze jest teraz takim miejscem jak kiedyś był Kazimierz. A tutaj nowi właściciele starają się uniknąć błędów popełnionych na Kazimierzu. Już nie zależy im tylko na zarobku, ale też na klimacie, atmosferze, zachowaniu spójności tego miejsca.
Cherubino, Pod Aniołami – to sztandarowe lokale familii Łodzińskich. Zawsze będą dla nich najważniejsze i nic tego zmienić nie jest w stanie. Ale Paulę, niespokojnego ducha, zawsze pociągały zmiany, na które w uznanych i wieloletnich restauracjach nie zawsze można sobie pozwolić.
Pomysł na lokal w stylu Ślimakarni chodził już jej po głowie od dawna. Ideą było stworzenie miejsca, dokąd goście chodziliby nie tyle na jakąś konkretną rzecz, ale bardziej ze względu na atmosferę i z nastawieniem na spróbowanie czegoś nowego w kuchni. Bo w Ślimakarni-Cavie zmiany w karcie menu mają być częste i – jeśli będzie do tego okazja – wręcz diametralne.

Kuchnia to ja i... mój Maciek

 
U nas nie ma właściwego szefa kuchni, to wszystko są pomysły moje i mojego narzeczonego, Maćka. Przy przyjemnych wymianach zdań i małych kłótniach próbujemy dojść do jakiegoś konsensusu w sprawie proponowanych u nas dań – śmieje się Paula. – Inspirują nas podróże, nasze własne eksperymenty, poszukiwania. Stąd w Ślimakarni zupa tajska stworzona przez Maćka, elementy kuchni francuskiej: ślimaki, krewetki, ale i coraz odważniej wprowadzana japońszczyzna. Trudno tu doszukać się jakiejś dominującej kuchni – przyznaje właścicielka.
Oni sami postanowili dzielić się na Podgórzu swoimi własnymi fascynacjami kulinarnymi. Cava jest lokalem niewielkim – na zmianie wystarczy, jak pracują trzy osoby. Ale wybierane starannie.
Kucharz wart jest wszystkich pieniędzy, jeśli jeździ po świecie, kosztuje, bawi się kuchnią, a nie poprzestaje na rzeczach standardowych. Bolączką dzisiejszych restauracji jest to, że niemal we wszystkich można znaleźć bardzo podobne menu. A mi zależało na stworzeniu lokalu, w którym kuchnią można by się bawić.

Sama Paula Łodzińska unika określania Ślimakarni jako restauracji z prawdziwego zdarzenia.
Na to jest tu za mało miejsca – przyznaje. – Poza tym koszt prowadzenia takiej ślimakarni jest znacznie niższy. W końcu nie ma tutaj potrzeby wprowadzania pełnej obsługi kelnerskiej, pełnego zespołu kucharskiego. Zatrudnieni u mnie ludzie potrafią wszystko: przygotować krewetki, ślimaki, obsłużyć bar, a w razie potrzeby i sprzątnąć w kuchni. Myślę więc, że tym sposobem takie miejsca są bardziej dochodowe, a ich prowadzenie daje więcej przyjemności.
Przez pierwsze miesiące działalności ten pomysł testowany był głównie na znajomych. Dzisiaj to miejsce odkrywa coraz więcej krakowian, także turystów, którzy zapuścili się w uliczki z dala od modnych traktów.
Ale my nawet specjalnie nie reklamujemy Ślimakarni. Wolimy się nastawić na takie bardziej niestandardowe formy reklamy, kiedy ludzie sami przekazują sobie info o nowym fajnym miejscu przez naszych przyjaciół – podkreśla Paula Łodzińska. – Kiedyś Kraków był taki, że chodziło się do knajpy, jednej czy drugiej i tam spotykali się wszyscy. Dzisiaj już jest to niemożliwe. A mi zależy na tym, żeby to było miejsce dla gości, którzy poszukują czegoś innego, a nie takiej standardowej kuchni, kawiarni, restauracji.

 

Tekst: Magdalena Kleban
Fot. Monika Filipiuk,
Tomasz Markowski

Paula Łodzińska pochodzi ze znanej krakowskiej rodziny restauratorów, do której należą między innymi jedne z najlepszych i najpopularniejszych restauracji w tym mieście – Pod Aniołami i Cherubino. – Prowadzenie restauracji to była nasza pasja – wspomina dzisiaj. – Zawsze staraliśmy się, żeby goście czuli się u na wyjątkowo.
W ich lokalach zawsze ogromną uwagę zwraca się na wnętrza (w Ślimakarni na ścianach są reprodukcje dzieł obrazów kolumbijskiego malarza Fernardo Botero), ważny jest każdy szczegół.
Sama Paula w ciągu kilku ostatnich lat prowadziła też i inne kawiarnie. Zawsze jednak, kiedy ich prowadzenie kolidowało z działalnością Cherubino i Pod Aniołami, kończyła działalność.
– Takie jest życie – mówi. – Zawsze jest kwestia wyboru. Mogłabym zachować wszystkie te lokale, ale wówczas nie byłabym w stanie poświęcić im tyle, ile trzeba czasu. A na masówkę nie mogę i nie chcę sobie pozwolić. Cava zaś jest jeszcze takim miejscem, które dopiero będzie się w nas mocno zakorzeniać.


 

 

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.011903