Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Restaurator - 7-8/2009 > Wyposażenie

Wszystko pod kontrolą

Gdy w latach osiemdziesiątych XX wieku powstawały pierwsze systemy komputerowe, usprawniające pracę w restauracjach, chyba nikt nie przypuszczał, że w tak krótkim czasie staną się one bardzo rozbudowane i popularne. Dziś nowoczesne oprogramowanie można spotkać niemal we wszystkich lokalach, bez względu na rozmiar czy charakter działalności. 

Można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że systemy komputerowe stały się niezbędnym elementem wyposażenia lokali gastronomicznych. Każdy kto na poważnie myśli o otwarciu restauracji od razu decyduje się na instalację nowoczesnego oprogramowania. Zalet systemów komputerowych jest wiele, i to bez względu na rozmiar lokalu.
-Niezależnie od wielkości lokalu korzyści i możliwości są ogromne. Począwszy od dostępnej funkcjonalności w postaci udzielania rabatów procentowych lub kwotowych, dzielenia rachunków, łączenia rachunków, wystawiania szybkiego faktury czy jej korekty, drukowania bonów w punktach produkcyjnych aż po kwestie raportowe. W szybki sposób można uzyskać raporty finansowe, szczegółowej sprzedaży, z rachunków zamkniętych, rejestru faktur, z płatności. Wszystkie raporty można uzyskać w wartościach przed/po rabacie, brutto/netto/vat. Program rejestrujący sprzedaż gastronomiczną pozwala na szybką kontrolę pozycji, które znajdują się na stoliku gościa i na rachunku. Można szybko zweryfikować rzetelność pracy personelu. Program rozliczający gastronomię pozwala kontrolować stany magazynowe, zużycie faktyczne, zużycie teoretyczne surowców. Dzięki czemu można w bardzo szybki sposób uzyskać informację o kosztach ponoszonych na bieżąco w stosunku do sprzedaży. Dysponujemy ofertą dla małych i dużych lokali w postaci programu rejestrującego sprzedaż gastronomiczną ProRESS oraz programu rozliczającego gastronomię ProGASS. Oferta obejmuje również możliwość zakupu sprzętu, wdrożenia oraz serwisu. Różnica w zależności od wielkości i typu obiektu polega na ilości sprzętu, licencji na programy, modułów, ilości godzin na wdrożenie oraz typu umowy serwisowej – tłumaczy Joanna Sadlok-Lonc, menedżer produktu, HS Partner Pro-Test.
Również Piotr Szpytma, senior consultant w firmie Micros-Fidelio Polska, twierdzi, że instalacja oprogramowania nawet w niewielkim lokalu niesie za sobą wiele korzyści.
-Nasza oferta systemów gastronomicznych obejmuje pełne spectrum klientów od małych lokali po wielkie areny. Małym lokalom oferujemy pakiet Ovation ze zintegrowanym systemem magazynowym „Product Management”. W niektórych aspektach prowadzenie małego lokalu wymaga podobnych narzędzi co dużej sieci. Mamy do czynienia z gotówką więc należy dokładnie rozliczać pracowników, jeśli mamy duży ruch to wymagane jest, by system pozwalał na szybkie, bezproblemowe bonowanie pozycji – przy zachowaniu możliwie pełnej kontroli. Tu również może być konieczne prowadzenie rachunku w pamięci i powrót do niego - nie każda transakcja kończy się płatnością. Zintegrowany program magazynowy, ściągający towar ze stanu magazynowego na podstawie zarejestrowanej sprzedaży jest w takim lokalu dodatkowym elementem kontrolnym – wyjaśnia.

Ogromne możliwości
Chociaż wielkość lokalu nie ma znaczenia oczywistym jest, że w dużej restauracji, gdzie prowadzi się skomplikowaną gospodarkę magazynową, obsługuje wielu gości, oferuje się mnóstwo promocji i rabatów oprogramowanie jest jeszcze bardziej pożądane.
-W dużym lokalu lista korzyści jest znacznie większa. Zawiera te same atuty co w małej restauracji a dodatkowo pozwala m.in. na sprawne prowadzenie gospodarki magazynowej, przecyzyjne kalkulacje i oferty bankietowe oraz przyspieszenie komunikacji pomiędzy kelnerem i kuchnią, szczególnie po zostosowaniu pagerów – wylicza Piotr Żychski, prezes zarządu firmy Softech Bis.
Firmy oferujące oprogramowanie dla gastronomii, wychodząc na przeciw oczekiwaniom rynku, starają się w jak największym stopniu dostosować swe systemy do specyfiki lokali. W przypadku dużych restauracji portfolio jest naprawdę bogate, pozwalające dopasować wymagania do własnych potrzeb.
-Dla większych lokali oferujemy system Micros 3700 (rejestracja sprzedaży), w zależności od ilości potrzebnych kas może to nadal być pakiet Ovation. Jako system magazynowy, w zależności od preferencji klienta Product Management albo Material Control Lite. Jako nieliczni na rynku - jeśli nie jedyni - możemy w zakresie oferowanych przez nas produktów dać klientowi wybór. Mimo, że oba systemy skupiają się na rozliczeniu magazynu, moim zdaniem, Product Management większy nacisk kładzie na kontrolę wewnętrzną podczas gdy Material Control szuka zysku w rozrachunkach z kontrahentami. Dzięki specjalnym funkcjom, wiemy gdzie dany artykuł kupić najlepiej oraz na które oferowane w lokalu pozycje menu powinniśmy podnieść cenę – wyjaśnia Piotr Szpytma.

Hotele, sieci...
Oferta oprogramowania dla gastronomii uwzględnia – oprócz wielkości lokalu – także jego specyfikę. Inny system zainstalujemy w restauracji hotelowej, a inny w sieci lokali.
-W przypadku restauracji hotelowych mamy do czynienia ze specyficznymi wymaganiami. Przekazywanie rachunków do recepcji, przekazywanie informacji o gościach uprawnionych do świadczeń bezpłatnych (opłaconych w recepcji) np. śniadań, przekazywanie informacji o ilościach ludzi zameldowanych w przypadku sanatoriów (żywienie zamknięte). Jako dodatkową funkcję można uznać przekazywanie zestawień do systemu hotelowego, który tworzy raporty dla kierownictwa hotelu. Wymogiem jest połączenie z systemem recepcyjnym – tłumaczy Piotr Żychski.
Ogromną zaletą nowoczesnych systemów komputerowych jest możliwość ich łączenia. Dzięki czemu oprogramowanie przeznaczone do obsługi hotelu świetnie uzupełnia się z tym używanym w restauracji hotelowej.
-Największą zaletą i korzyścią jest możliwość wysyłania obciążeń z gastronomii do programu hotelowego w obiekcie hotelowym. Obciążenia mogą być dokonywane automatycznie lub ręcznie. Automatycznie za pomocą karty hotelowej identyfikowanej na kasie, ręcznie wybierając z listy pokój lub dane gościa. Wszystko zależy od poziomu dostępu personelu. Istotna jest również informacja pochodząca z programu hotelowego czy dany gość może mieć zamknięty swój rachunek na tzw. kredyt hotel czy też nie. Można podejrzeć również informacje o tym czy przysługuje mu jakiś rabat – tłumaczy Joanna Sadlok-Lonc.
Ze względu na swoją specyfikę także sieci restauracji wymagają innego spojrzenia i stworzenia odpowiedniego systemu. 
-Zarządzanie siecią lokali stawia przed zarządem zupełnie nowe wyzwania. Ze strony pojedynczego lokalu w zasadzie nic się nie zmienia ale zarząd musi patrzeć na swoje przedsięwzięcie globalnie. Czy pomysł sprawdza się tak samo w różnych miejscowościach? Jakie wyniki osiągamy w poszczególnych regionach? Wprowadzając promocję nierzadko chcemy by weszła w życie wszędzie tego samego dnia. Jeśli budujemy program lojalnościowy to chcemy, by był on bezpieczny ale pozwalał naszemu klientowi na korzystanie z naszych usług we wszystkich naszych lokalach. Do takiego zarządzania obok Microsa 3700 (do sprzedaży w lokalu) oferujemy klientowi szereg produktów korporacyjnych: mymicros.net - pozwala na oglądanie raportów w dowolnym przedziale czasowym i z dowolnie grupowanymi lokalami, myinventory - portalowy system magazynowy, Enterprise Management - system pozwalający na centralne zarządzanie konfiguracją poszczególnych lub wszystkich systemów sprzedażowych Micros 3700 – tłumaczy Piotr Szpytma.
W tym przypadku kluczowe wydaje się centaralne zarządzanie, które znacznie ułatwia pracę i kontrolę nad wszystkimi lokalami.
-Klientom, którzy posiadają  sieć restauracji proponujemy rozwiązanie mające możliwość konfiguracji poszczególnych lokali z poziomu centrali i synchronizacji. Im więcej lokali to konfiguracja jest bardziej rozbudowywana, ale już z poziomu centrali, w której jedna osoba może zarządzać menu, płatnościami, rabatami, pracownikami, uprawnieniami. Na pewno takie rozwiązanie ułatwia pracę osoby zarządzającej menu w lokalach. Jest w stanie w szybki sposób nawet w kilkunastu lokalach dodać definicje w szybki i sprawny sposób – wyjaśnia Joanna Sadlok-Lonc.

... i catering
Restauratorzy, którzy w swej ofercie mają usługę cateringową także mogą liczyć na wsparcie firm produkujących systemy dla gastronomii.
-Catering, podobnie jak każda produkcja, ma specyficzne wymagania polegajace na ustalaniu asygnat, jako podstawy wydania i rozchodu surowców. Potrzebna jest nam bardzo precyzyjna informacja o tym ile kosztuje nas każda z potraw i jak wygląda relacja planowanych kosztów żywienia do rzeczywistych. Dodatkowo wymagane jest planowanie zapotrzebowania na surowce dla działu zaopatrzenia – wyjaśnia Piotr Żychski.
Najczęściej opcja cateringu jest dodatkiem do głównych systemów, które odpowiednio się modyfikuje by usprawnić kalkulacje tej usługi.
-Działalność cateringowa jest traktowana jako kolejny punkt sprzedaży, kolejne magazyny. Konfiguracja programów rozbudowuje się o nowe definicje. Raportowanie dostępne jest w obrębie tych definicji – tłumaczy Joanna Sadlok-Lonc.
Jak widać opcji systemów komputerowych przeznaczonych dla gastronomii jest wiele. Bez względu na to jaką działalność restauracyjną prowadzimy możemy dobrać do niej odpowiednie oprogramowanie, które znacznie ułatwi nam zarządzanie i kontrolę lokalu.

Wojciech Napora

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.012356