Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Restaurator - 7-8/2009 > Zarządzanie

Grunt to motywacja

Każdemu dobremu pracodawcy zależy na tym, aby nie tylko zatrzymać wartościowych pracowników, lecz także zachęcić ich do wydajnej pracy. Cóż więc powinien uczynić ów pracodawca? Czy liczy się tylko wysokość pensji? Czy są też może inne czynniki zwiększające efektywność pracy? Jak z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania, prawdopodobnie pomogą wielu menedżerom, w skuteczniejszym zarządzaniu swoimi zespołami pracowników.

Na samym początku należy zrozumieć czym jest motywowanie. Jest to, po prostu, wywieranie pozytywnego wpływu na pracowników używając tak dobranych narzędzi, żeby zapewnić ich maksymalne zaangażowanie w pracę. Nie należy, pod żadnym pozorem, mylić motywowania z wywieraniem nacisku, czy manipulacją, które bardzo szybko prowadzą do frustracji, braku inicjatywy, obojętności, a w efekcie do spadku efektywności i wysokiej fluktuacji. Pod pojęciem motywowania często rozumie się także takie oddziaływanie na pracowników, które skłoni ich do lepszej, wydajniejszej pracy i stałego podnoszenia swoich umiejętności zawodowych.
Kolejnym koniecznym krokiem jest poznanie potrzeb pracowników. Pozwala ono dopasować działania do oczekiwań podwładnych. Najprostszą metodą  jest prowadzenie regularnych rozmów z pracownikami. Ludzie otwierają się, gdy czują, że naprawdę ich głos się liczy, są traktowani jak podmiot. Można również wprowadzić, nie wiążące się z żadnymi dodatkowymi kosztami, krótkie ankiety na temat tego, co najlepiej pomogłoby zespołowi w osiąganiu lepszych rezultatów, ponieważ okazuje się, że z reguły są to drobiazgi. Badania takie, zazwyczaj anonimowe, gwarantują bardziej otwarte przedstawianie swoich potrzeb czy oczekiwań, a tym samym pozwalają zbudować system, który lepiej będzie odpowiadał rzeczywistym potrzebom.

Skuteczne narzędzia
Aby efektywnie motywować należy poznać kilka skutecznych metod podnoszenia zaangażowania pracowników. Bardzo ważną i niestety równie niedocenianą metodą jest pochwała. Dzięki niej ukazujemy nasze uznanie, a jednocześnie wskazujemy i wzmacniamy postawy jakich oczekujemy. Szczere podziękowania wygłoszone przez właściwą osobę, we właściwym czasie mogą znaczyć dla pracownika więcej niż materialna nagroda. I choć mogłoby się wydawać, że menedżer „płaci i wymaga” to oficjalna pochwała może w bardzo istotny sposób wpłynąć na poczucie wartości pracownika i wzrost jego zaangażowania.
Najlepszy efekt osiąga się, przyznając pracownikom nagrodę niezwłocznie po pozytywnym wykonaniu pracy. Ma wtedy ona charakter najsilniej motywujący i wzmacniający zachowanie. Nie należy więc czekać chociażby z pochwałą, stanowiącą dla pracowników istotny sygnał „widzę, dostrzegam i doceniam wasz wysiłek”, na zakończenie miesiąca czy kwartału. 
Ważne jest także zwiększenie elastyczności czasu pracy. Jest ono odpowiedzią na oczekiwanie pracowników, którzy dzięki temu mogą, w miarę swobodnie połączyć życie zawodowe z prywatnym - w przypadku pracy w branży HoReCa stanowi to nie lada wyzwanie. Uwzględniając preferencje podwładnych dotyczące czasu pracy, menadżer zapewni sobie zespół bardziej wydajny, skupiony na pracy i z pewnością doceniający tak „ludzkie” podejście, również do ich życia rodzinnego.
Kolejne narzędzie jest bardzo istotne w przypadku pracowników stanowiących dużą wartość dla firmy. Planowanie karier, bo o nim mowa, działa dwutorowo. Po pierwsze wspiera pracowników w zdobywaniu nowych umiejętności i doświadczeń rozwijających ich w ustalonym kierunku, co w znaczący sposób zwiększa wartość tych pracowników dla firmy. Po drugie, daje pracownikowi poczucie stabilności, jasne określenie ścieżki rozwoju zawodowego i stałości zatrudnienia, tym samym pozwalając mu skupić swoją energię na osiąganiu kolejnych celów. Ważnym elementem motywującym, lecz także działającym na identyfikację pracownika z firmą, może być system nagród, w postaci usług oferowanych przez firmę. Może być to kolacja dla dwojga w przypadku restauracji lub skorzystanie z usług SPA oferowanych przez hotel. Takie rozwiązanie, nie wymagające dużych inwestycji ze strony pracodawcy, daje satysfakcję pracownikowi, który może poczuć się jak gość, w miejscu, w którym na co dzień pracuje. Ta forma motywowania jest także wartościowym, nie opodatkowanym prezentem materialnym. Kryteria otrzymania elementu motywacyjnego, szczególnie nagród materialnych, powinny być jasno i czytelnie określone. Przed wprowadzeniem ich w życie, należy zapoznać z nimi pracowników i uzyskać ich akceptację. W przeciwnym przypadku, cały program może okazać się wielkim „niewypałem” już na starcie. 

Unikać błędów
Dość powszechne jest przekonanie, że wyższa płaca powoduje automatycznie lepszą jakość pracy. Doświadczenie pokazuje jednak, że pieniądze mobilizują na bardzo krótko, a u osób, dla których są jedyną motywacją przychodzenia do pracy, zapał i energia z reguły gasną kilka dni po wypłacie lub otrzymanej nagrodzie pieniężnej. Zgodne z wykonywaną pracą i przynoszonymi firmie zyskami wynagradzanie jest fundamentem, na którym należy budować głębszą motywację, ale samo w sobie nie zapewni nam odpowiednio zaangażowanego zespołu. Z drugiej strony jednak, próba budowania czegokolwiek bez wspomnianego fundamentu jest skazana na porażkę.
Często, lecz zupełnie błędnie, używa się stwierdzenia, że pracownikom powinno się przekazywać tylko pozytywne komunikaty, aby nie zniechęcać i nie demotywować ich krytyką. Jednak tak, jak należy nagradzać pracowników i wzmacniać ich pozytywne zachowania, należy również oduczać te niechciane i niepożądane w firmie. Najważniejsze jest, aby krytyka była konstruktywna, czyli  mówiąca o zachowaniu, a nie o osobie. Powinna również być przekazana w sposób stanowczy, choć spokojny i tak jak pochwała, od razu po popełnieniu błędu przez pracownika. Krytyka niewątpliwie nigdy nie jest czymś przyjemnym dla krytykowanego, chociaż dotyka praktycznie każdego pracownika. Jej odpowiednie przekazanie może mieć bardzo pozytywny wpływ na przyszłe działania podwładnego i jego szacunek do przełożonego.
Nie należy także nagradzać wszystkich po równo, ponieważ jeśli dotyczy to wszystkich, przestaje być motywujące. Nagradzani powinni być wyłącznie ci, którzy mają najlepsze osiągnięcia. Tylko w ten sposób, można spowodować sytuację, w której najlepsi będą chcieli nimi pozostać, a ci którzy nie osiągają jeszcze takich wyników będą właściwie zmotywowani do zwiększenia swoich wysiłków.
Odpowiedni poziom zmotywowania i zaangażowania pracowników stanowi bardzo mocną przewagę konkurencyjną dla firmy. Sprawia, że ludzie porywają się na rzeczy, wydawałoby się, niemożliwe. Wbrew pozorom, motywacja okazuje się tak samo ważna jak umiejętności i wiedza pracowników. Bo ile warta jest osoba, która choć wykształcona i doświadczona, nie ma chęci i zapału do pracy? Celem działań motywacyjnych jest więc zachęcenie pracownika do dawania z siebie maksimum wysiłku.
Warto również pamiętać, że niezadowolony pracownik nie zrealizuje w zadawalający sposób wyznaczonych mu zadań, w znaczący sposób będzie wpływał na poziom zdemotywowania reszty zespołu, a swoją postawą nie przekona ani do siebie, ani do swojego miejsca pracy potencjalnego klienta.

Marek Heidrich

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.017295