Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Restaurator - 7-8/2009 > Raport

E-promocja

Gdzie szukać nowych klientów? Jak budować prestiż lokalu? Skąd czerpać inspiracje? Jak i gdzie się promować? To są pytania, na które próbuje sobie odpowiedzieć większość restauratorów, zwłaszcza w dobie kryzysu. Obserwacja i badania rynku wskazują, iż internet jest jedną z najważniejszych platform komunikacji z klientem. To właśnie tam w głównej mierze należy skierować swoje działania promocyjne.

Do tego, że w dobie nowoczesnych technologii, internet odgrywa bardzo ważną - wręcz kluczową – rolę nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To właśnie w sieci dokonują się najbardziej dynamiczne i rewolucyjne zmiany. Dzięki niemal nieograniczonym możliwościom, jakie daje internet, coraz więcej przedsiębiorców szuka tam swojej szansy na rozwój. Również restauratorzy dostrzegają korzyści wypływające z e-promocji. Każdy liczący się lokal ma swoją stronę internetową, na której można zobaczyć zdjęcia, zapoznać się z menu i aktualnymi promocjami. Wiele restauracji, zwłaszcza tych z usługą na wynos, oferuje także zamówienia przez internet. Wszystko po to by jak najbardziej zachęcić klientów.
-Mechanizm jest bardzo prosty. Liczba internautów rośnie w Polsce wyjątkowo dynamicznie. Internet pędzi do przodu, zmiany – ilościowe i jakościowe – widoczne są już nawet na przestrzeni kilku miesięcy. Ostatni raport Gemiusa „Polski Internet 2008/2009” pokazuje, jak zmieniła się struktura polskiego internetu w ciągu ostatniego roku. Pod koniec 2008 r. liczba internautów w Polsce sięgnęła blisko 16 milionów, czyli prawie co drugi Polak jest użytkownikiem sieci. W tej grupie rośnie z roku na rok udział osób powyżej 45 roku życia, jak również ilość czasu spędzanego w online. Polacy przed wyborem zakupu czy usługi standardowo już szukają informacji w internecie – głównie za pośrednictwem wyszukiwarki Google. Dlaczego w przypadku restauracji miałoby to wyglądać inaczej? - wyjaśnia Agnieszka Mazańska, z portalu Sybil.pl, bazy miejsc i wydarzeń podpowiadających jak spędzić wolny czas.
Dane te mówią same za siebie. Nowych klientów należy szukać za pośrednictwem internetu. Podobnie działania promocyjne, w coraz większym stopniu, powinny być skierowane do internautów. 

Komunikacja rzecz święta
Obecność lokalu w internecie tak samo ważna jak dobra lokalizacja! - przekonuje Agnieszka Mazańska.
Na pierwszy rzut oka to dość odważne i nieprawdopodobne stwierdzenie. Gdy jednak przyjrzymy się liczbom nabiera ono wiarygodności.
-Ponad 50% internautów podejmuje decyzje o zakupie na podstawie wcześniejszych poszukiwań w internecie. Dlatego tak ważne jest, aby nadać restauracji odpowiedni wizerunek, pokazać się z dobrej strony, a na to standardowa reklama może nie wystarczyć. Restauratorzy organizują coraz więcej eventów, dbają w detalach o wystrój lokalu, o promocje, klimat, atmosferę – warto o tym komunikować szerszej publiczności, niż tylko stali klienci. Zwłaszcza, i to wynika z badań rynkowych, że nowi klienci powinni stanowić 20 procent naszej klienteli. Po prostu przy nawet najlepszej obsłudze, klient najbardziej nawet zadowolony z czasem się nudzi i idzie do konkurencji. Internet jest w porównaniu ze standardowymi mediami zdecydowanie najsilniejszy i najbardziej interaktywny. To właśnie tam powinniśmy szukać nowych klientów – wyjaśnia Agnieszka Mazańska.
Dużym atutem sieci jest to, że jej użytkownicy w coraz większym stopniu reprezentują nie tylko młodzież, ale też nieźle zarabiające osoby w wieku średnim.
-Oznacza to, że omijanie internetu w działaniach reklamowych w przypadku restauracji to rezygnacja z dość znacznej grupy klientów – mówi Agnieszka Mazańska.

Nowe rozwiązania
Jak zatem zaistnieć w sieci? Jakie kroki podjąć by nasze działania okazały się skuteczne, by dały oczekiwany efekt? Na te pytania trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dynamiczny rozwój sieci powoduje, że z dnia na dzień pojawiają nowe możliwości komunikacji z coraz większą rzeszą internautów.
-Skoro internet jest tak ważnym medium, pozostaje określić jak w nim zaistnieć. Strona internetowa to spory wydatek. Dodatkowo trzeba wydać pieniądze, żeby nasz potencjalny klient na nią trafił. Wiąże się z tym m.in.: reklama w wyszukiwarkach, reklama kontekstowa, pozycjonowanie organiczne. To wszystko sporo kosztuje. Nowym trendem są duże serwisy internetowe, tzw. multiagregatory informacji, z bardzo dobrą technologią, które dają więcej możliwości za dużo mniejsze pieniądze, z jednoczesnym dotarciem do ogromnej liczby internautów – wyjaśnia Agnieszka Mazańska. -W internecie jest mnóstwo miejsca, ale wyszukiwarka mocno ogranicza dostęp do naszej strony internetowej. Dobre pozycjonowane organiczne to podstawa, żeby klient trafił na naszą stronę, ale takie czasem może potrwać długo. Przykład? Po wpisaniu w Goolge.pl słów restauracja plus miasto, internauta znajduje mnóstwo wyników, a tak naprawdę dotrze tylko do tych z pierwszej dziesiątki - dodaje.
Internet ma także tę zaletę, że jest kompendium wiedzy w niemal we wszystkich dziedzinach życia. Internauci szukają w nim często informacji turystycznych, planując swoje wycieczki. Jak wiadomo restauracje są nieodzowną częścią takich wypadów. Dlatego informacja o lokalizacji, menu, cenach w lokalu może okazać się bardzo przydatna i sprawić, że to właśnie do nas trafi planujący wyjazd klient. 
Internet to medium, którego dziś nie można lekceważyć i pomijać, gdy planujemy reklamę i promocję. Dotyczy to wszystkich form działalności, także branży gastronomicznej. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach sukces bez obecności w sieci, i to w różnych formach. Nie wystarczy już zwykła strona, aktualizowana od czasu do czasu. Potrzebne są działania z głową, wychodzące na przeciw oczekiwaniom rynku. Dlatego warto radzić się fachowców, wyprzedzać konkurencję i szukać dla siebie najlepszych rozwiązań. Dobra inwestycja w reklamę w sieci na pewno szybko się zwróci. Ułatwi też tworzenie nowoczesnego wizerunku lokalu, otwartego na wszyskich klientów. To zaleta nie do przecenienia!  

Wojciech Napora

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.014073