Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Restaurator - 7-8/2009 > Profesjonaliści

Sztuka detalu

Wojciech Harapkiewicz, to młody, ale już bardzo utytułowany szef kuchni rodem z Trójmiasta. Prowadzi restaurację w gdańskim Hotelu Królewski

„Kto nie idzie naprzód, ten się cofa”. Czasami mi się wydaje, że całe moje zawodowe życie starałem się być wierny tej maksymie. Czy mi się to opłaciło? Oczywiście, że tak! Czy po kilkunastu latach pracy mogę ze spokojem powiedzieć sobie, że wiem już wystarczająco dużo? Myślę, że nigdy to nie nastąpi.
Tak naprawdę wynika to z tego, że ja zwyczajnie uwielbiam robić to co robię, szef kuchni to najlepsza praca jaką mógłbym sobie wymarzyć. Nigdy też nie miałem problemów, żeby podpatrywać przy pracy najlepszych. Myślę, że to najważniejszy rodzaj treningu, szkolenia dla kucharzy. Poza tym też świetne źródło inspiracji. Kilka miesięcy temu spędziłem dwa tygodnie w michellinowskiej restauracji prowadzonej przez Alexandra Dresslera, jednego z najlepszych szefów kuchni w Niemczech. Po tym doświadczeniu całkowicie zrewolucjonizowałem naszą kartę menu.
Oczywiście pisanie, że w restauracji szczycącej się gwiazdką w przewodniku Michellina wszystko jest najlepszej jakości jest pewnym truizmem. Czasami jednak i mnie zaskakiwało do jakiego stopnia jest to wszystko posunięte. Ale naprawdę byłem zaskoczony, kiedy przekonałem się, że ta wręcz obsesyjna dbałość o detal, jakość, nie ma wcale takiego przełożenia finansowego, jakiego można by oczekiwać po zaangażowaniu tylu sił i środków. Jeśli dobrze skalkuluję potrawę, a Alexander zrobi swoją, to ja jestem w stanie zarobić na tym więcej, choćby nawet jego była i 30 razy lepsza. To trochę taka „sztuka dla sztuki”.
Żeby nie być gołosłownym posłużę się kilkoma przykładami. On na przykład na przygotowanie sosu poświęca nawet kilka kilogramów mięsa. Wyłącznie do tego (ilu kolegów może sobie na to pozwolić w swojej restauracji?). Inny przykład - banan zwykły kosztuje 2 euro, a banany baby 10 euro. Alexander oczywiście kupuje te droższe, tylko po to, by je potem pokroić i smażyć. Oczywiście przeciętny gość nie jest w stanie zauważyć żadnej różnicy, choć oczywiście ona jest. Chcę przez to powiedzieć, że on w swojej pracy nie idzie na żadne kompromisy. W swojej kuchni wprowadził bardzo twarde zasady dotyczące świeżości produktów, pracy.
Podpatrując go, nauczyłem się naprawdę wielu fajnych rzeczy. Miało to bardzo duży wpływ na to co sam robię na co dzień. Nie chodzi tu o kopiowanie, bardziej inspirację. Dla mnie te doświadczenie u Dresslera było jak wielki świeży podmuch wiatru w kuchni hotelu Królewski i w moim podejściu do świata w ogóle. Z przyjemnością powtórzyłbym to doświadczenie.
Wiele rzeczy było zaskakujących, ale nie z uwagi na swoje nowatorstwo, tylko powrót do korzeni. On uwielbia wracać do produktów i sposobów przetwarzania wydawałoby się zapomnianych. Polenta, kuskus, pasteryzacja... Dressler na przykład pasteryzuje masę rzeczy. Potrafi zawekować zupę rybną, sos z wołowiny, agrest i wiele, wiele innych produktów. Praktycznie zrezygnował z mrożenia.
Z jednej strony wraca więc do tego, co kiedyś było wykorzystywane, jednocześnie jednak nie zamyka się na nowoczesne technologie. Liznąłem u niego fundamenty, podstawy kuchni molekularnej. Ale tak jak on, tak i ja nie mam zamiaru budować na tym całej karty – najwyżej jakieś 2 proc. To moim zdaniem odpowiednia proporcja. Okazuje się, że kuchnię molekularną można centralnie wprowadzić do samego środka karty. Jeśli przygotowujemy sos z dodatkiem mąki, to ten sam sos można  zrobić z dodatkiem żelanu i osiągnąć kompletnie inny, bardzo interesujący efekt. Alexander miał u siebie takie danie: węgorz z galaretką z quita na ciepło. Pierwsze co mnie zaskoczyło – to sam quit, bo to bardzo dawny owoc, takie skrzyżowanie jabłka z gruszką. On zaś na jego bazie przygotowuje galaretę z wykorzystaniem kuchni molekularnej. W efekcie powstaje galaretka o temperaturze 70 stopni, która jednocześnie jest sztywna i gorąca.
Pierwszą rzeczą jednak, którą widziałem u Alexandra i zastosowałem u siebie były „poczekajki”, czyli m.in. Amuse gueule. Cała sztuka u Dresslera polegała na tym, że w oczekiwaniu na zamówienie gość dostawał kilka porcji malutkich przekąsek, bardzo efektownych. Były one też wykonywane ze składników nie wykorzystywanych w karcie. Żeby nie był to już ten tradycyjny chleb ze smalcem, albo oliwki. Te małe gratisowe dodatki nie wymagają wcale wiele zachodu – są za to świetnym „wabikiem” na gości.
Na początku w naszej restauracji nie wszyscy wiedzieli jak reagować na te „poczekajki”. Kiedyś jeden z naszych gości – cudzoziemiec – zamówił grasicę. Chciał po raz pierwszy spróbować tego dania. No i zgodnie z nową tradycją na początku dostał naszą „poczekajkę”. Był przekonany, że to właściwe danie – skomplementował nas jeszcze mówiąc, że to bardzo dobre, ale że był przekonany, że grasica smakuje inaczej. Takich zabawnych nieporozumień było jeszcze trochę – dwóch innych gości po zjedzeniu tych malutkich porcji wstało i zapłaciło. Te kilka porcji choć malutkie są naprawdę bardzo efektowne i zróżnicowane. Goście długo nie byli w stanie uwierzyć, że my jako restauracja zapewniamy im to za darmo.
Co ważne, to nie jest ani czasochłonne, ani pracochłonne zajęcie. Wystarczy tylko chcieć. Jest za to świetnym narzędziem marketingowym, bardzo dobrze buduje renomę i markę restauracji. Takie drobiazgi, a ludzie są zachwyceni. Ta dbałość o detal, szczegół jednak się opłaca. I to była chyba najważniejsza nauka jaką wyniosłem od Alexandra Dresslera.

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.013904