Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Analizy

Gwarancja czystości
2009-04-23

Higiena zaplecza kuchennego jest sprawą priorytetową. Z tego powodu środki do utrzymania czystości w miejscach, w których powstają potrawy, nie tylko powinny doskonale czyścić powierzchnie, ale też zapewniać ochronę mikrobiologiczną.

Na gastronomicznym zapleczu obróbka surowców powinna odbywać się z zachowaniem szczególnej higieny. Dotyczy to zarówno nieskazitelnej czystości naczyń, wszelkiego rodzaju urządzeń oraz powierzchni roboczych, mających bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi. Normy z zakresu higieny, takie jak HACCP, są wyznacznikiem narzucającym wymogi dotyczące wysokiej efektywności środków czyszczących oraz dezynfekujących, umożliwiającej zachowanie czystości zarówno fizycznej, jak i mikrobiologicznej. Dobrej jakości detergenty powinny cechować się wysoką skutecznością mycia, łatwością użycia oraz niską toksycznością. Innymi wymaganiami, które muszą spełniać, są: ochrona przed korozją, łatwość spłukiwania oraz biodegradacja w środowisku. Ważne przy tym, by nie wywoływały alergii i były bezwonne lub cechowały się delikatnym zapachem.
Do mycia urządzeń służących do obróbki żywności i przygotowywania posiłków, takich jak opiekacze, piece konwekcyjno-parowe, grille czy patelnie powinno się używać profesjonalnych środków umożliwiających łatwe usuwanie zanieczyszczeń. Pod wpływem wysokich temperatur cukry karmelizują się, tłuszcze ulegają polimeryzacji, a inne resztki jedzenia zwęglają. Zabrudzenia te stają się nierozpuszczalne w wodzie, dlatego preparaty stosowane do ich mycia powinny być na tyle skuteczne, aby można było je bez problemów usunąć. Nie mogą jednak rysować powierzchni, co mogłoby w efekcie prowadzić do korozji i niszczenia. 
Czyścić należy wszystkie obszary, powierzchnie i wyposażenie zarówno podczas pracy, jak również pomiędzy i po przygotowaniu surowej, gotowej do spożycia żywności lub żywności wysokiego ryzyka. Jeśli narzędzia i akcesoria są w ciągłym użyciu, czyścić je także należy co cztery godziny. Szczególną uwagę trzeba zwracać na punkty kontaktu z żywnością w krajalnicach, pojemnikach, jak również na te przedmioty, które stykają się z naszymi dłońmi, czyli wszelkie klamki, uchwyty, krany. Trzeba pamiętać, że używanie środków czyszczących w kuchni może nieść za sobą jedno podstawowe niebezpieczeństwo – zetknięcie się z żywością. To dlatego płyny do dezynfekcji powierzchni stykających się z żywnością muszą być dopuszczone do użytku przez Ministra Zdrowia.
Działanie polega na skutecznej likwidacji bakterii, dlatego muszą mieć wysokie stężenie, w którym giną najbardziej odporne bakteryjne szczepy. Nie powinny jednak zawierać aldehydu glutarowego, ponieważ jest on trudno zmywalny. Ważny jest przy tym czas działania i jego stężenie, dlatego każdy taki środek posiada szczegółowe informacje dotyczące skuteczności, składu preparatu i jego zastosowania. 
Fot. Fotolia.com

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.015489